DHC-1 Chipmunk AZmodel 1/72

Poprvé stavebnici tohoto cvičného letounu vydala firma AZ model v roce 2017. S velkým úspěchem nahradila na trhu starou, nepřesnou stavebnici od Airfixu, ale záhy byla celá produkce vyprodaná. Nyní dokončujeme přípravu reedice tohoto modelu. Vydáván je ve dvou nových krabičkách s různými novými markingy, ze kterých si vybere určitě každý.

Model je vylisovaný ze středně šedého plastiku bez propadlin, větších kazů a otřepů. Stavba je bez větších záludností a celkem pohodová , což vyplývá i z pár fotografií z kontrolní stavby.

Jedním z markingů je také Chipmunk WP833 ve velmi líbivém markingu s britskou vlajkou na směrovce. Na přípravě tohoto zbarvení s námi spolupracoval také majitel tohoto letounu pan Richard G. WILSHER, za což mu velmi děkujeme. Dáme pár vět k historii  WP833. Byl to standardní cvičný letoun ve službě RAF a vycvičil tisíce pilotů – členů Air Cadets a University Air Squadron. V roce 1996 byl jedním ze dvou Chipmunků vybraných k oslavě zlatého výročí 50.let provozu tohoto typu letounu (první prototyp CF-DIO-X byl zalétán dne 22.5.1946). Před letem, který se nakonec uskutečnil až v roce 1997 byl rekonstruován do podoby markingu Královského leteckého akrobatického týmu Red Arrows.

Po dokončení této expedice, pojmenované v RAF jako „Exercise Northern Venture“ byl jeden z těchto dvou letounů předán do muzea RAF a druhý byl v roce 2000 odprodán soukromým majitelům. V roce 2010 pan Wilsher tento letoun WP833 odkoupil a poté byl znovu uveden do podoby z doby  výcviku v RAF.

Foto: Charlie De Havilland
Foto: Charlie De Havilland

V roce 2019 měla akrobatická skupina Red Arrows předváděcí turné po Severní Americe . Pan Wilsher nabídl doprovod skupiny se svojí  WP833 . Nabídka byla přijata a WP 833 dodnes létá v tomto markingu s některými drobnými obměnami . Jeden z těchto markingů Vám nabízí také naše nová stavebnice.

Model DHC-1 bude uveden do prodeje začátkem dubna. Info bude na našich stránkách www.azmodel.cz a e-shopu www.eshop.kovozavody.cz

Petr Muzikant

AZKP