AVIA C-2/ARADO AR 96B, 1/144, MKM 14460, MARK I, NÁHLED DO KRABIČKY

Arado 96B bylo standardním cvičným letounem německé Luftwaffe. Typ neunikl pozornosti výrobců plastikových modelů již v minulosti, v měřítku 1/72 model Arada vydal francouzský Heller, československý derivát Avia C-2 se objevil v nabídce Kovozávodů Prostějov a v nedávné době i Special Hobby přišlo s modelem Arada v několika přebalech. Čtvrtkaři se dočkali později, model jim opět připravila česká firma Special Hobby.
Nyní přichází zatím nejmenší model Ar 96B, stavebnici v měřítku 1/144 na trh uvádí agilní MARK I, společnost, která uvedla do prodeje slušnou řádku „odznáčků“ ve velmi krátké době. Pojďme se podívat co nám novinka nabízí.
ar-96-1
Standardní krabička „čokoládového“ rozměru v tradiční žluté barvě má na čelní straně kresbu letounu. Je to příjemná změna proti dříve používaným počítačově upraveným fotografiím. Zadní strana obalu je věnována čtyřem bokorysům zachycujícím nabízená zbarvení. Označení 2 v 1 nás upozorňuje na skutečnost že obsah tvoří dva kompletní modely.


Stavební návod je vytištěn na jednom listu formátu A4, polovina je věnována stavebním sekvencím, druhá pak jednotlivým schematům zbarvení ve formě čtyřpohledů. Díky počtu dílů je stavební návod i v této velikosti přehledný a srozumitelný, obsahuje i doporučení ke zbarvení detailů. Čtyřpohledy kamufláží jsou dostatečně velké a opatřit model kamufláží nebude činit problém.

Samotné díly ze středně šedého plastu mají příkladně jemné negativní rytí, které vynikne především na křídlech. Celkem je dílů 32, překryt kabiny je tvořen jedním dílem z čirého plastu, stěny jsou na hranici technologických možností zvolené technologie. Přesto je překryt dostatečně čirý aby vynikl interiér posádky, který sestavujeme ze sedmi dílů, což je pro toto měřítko spíš nadstandard. Zpracování všech dílů je pečlivé a stavba by neměla činit žádné větší problémy.
Obtiskový aršík je vytištěn s příkladným soutiskem barev a obsahuje i detaily jako jsou popisky (ty hlavní, nejvíce viditelné) nebo obtisky palubních desek. Zde bychom rádi výrobci doporučili obtisky číslovat. U velkých motivů to nevadí, ale droboť se špatně identifikuje, tam by číslování bylo na místě.

Shrnutí na závěr – jedná se o příjemné překvapení pro všechny stavitele „plastikových bonsají“. Zpracováním se malé Arado může směle rovnat svým větším sourozencům. Doporučení číslovat obtisky je opravdu jen marginální drobností a z novinky rozhodně nedělá nesestavitelný model. Co nejdříve podrobíme Arado stavební recenzi.
Petr Bříza

Komentovanou stavbu modelu najdete ZDE

Vyjádření výrobce – výrobce, firma MARK I, nemá k textu náhledu žádné výhrady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *