1/32 Messerschmitt Me-262A-1a/A-2a – nová verze Vlaštovky od Revellu vychází

1/32 Messerschmitt Me-262A-1a/A-2a – nová verze Vlaštovky od Revellu

Revell si jede svojí linii modelů z různých období a měřítek a střídá retro modely s úplnými novinkami. Tzv. NEW TOOL(u nás v ČR zakleté slovo) se u modelů Revell objevuje čím dál častěji. Jedním z takových modelů je Vlaštovka v měřítku 1/32.

Švalbovku už dělá nebo dělalo hned několik firem. Nejznámější je asi Hasegawa  Me-262A-1a z roku 1972, která byla postupně reedicována až do dnešní doby. V roce 1987 příšla na řadu i dvojmístná noční stíhací verze Me-262B-1a. Model celkem na svou dobu velice pěkný. Nicméně u nás v Československu asi celkem nereálné pro většinu modelářů sehnat.

Další firma, která vydala Me-262A-1a ve stejnou dobu je FROG, ale bohužel nedokážu říct jaký ten model byl. Neměl jsem ho v rukou a ani nevím jak vypadal.

Z novější doby(2005/2006) můžeme jmenovat Trumpeter.

 

Revell nejprve vydal v roce 2016 dvojmístnou stíhací verzi B-1a. A proto se dalo možná očekávat, že pouze u této verze se nezůstane. A proto v novinkách na září/říjen 2019 nyní vychází úplně nový model varianty Me-262A-1a a A-2a.

Jak je vidět z obrázků, tak model je velice detailní. Má kompletní šachtu se zbraněmi v čumáku, motory, kokpit a výzbroj. Navíc co je docela pozitivní je možnost postavit mimo čistě stíhací verze i další variantu bombardovací A-2a. K tomu i patřičný pumový náklad.

Bohužel Revell má takový zvláštní plast a obtisky a také nejsou zrovna bez problémů. V plánku se pořád objevují pouze odstíny Revell, ale to bude vadit pouze méně zkušeným modelářům. Jako já sám kdybych neměl tolik nakoupených nebo na recenzi darovaných modelů, tak bych si model i slepil. Navíc tenhle typ létal chvilku i u nás v československém letectvu.

V modelu jsou vybrané podle mého opravdu pěkné kamufláže od jednotky Erpro. Kdo. 262 a KG51.

Model se dá sehnat od 1396 – 1546 Kč(záleží od prodejce)

Kompletní plánek si můžete stáhnout zde.

Inspirativní stavba dvojmístné verze na Youtube.

 

S dostupných publikací můžeme sehnat polské publikace od Kagero.

Marek J. Murawski, Marek Rys Messerschmitt Me 262 Schwalbe Vol. I a Messerschmitt Me 262 Schwalbe Vol. II

Marek J. Murawski Me 262 Units

Squadron/Signal Publications Walk Around Messerschmitt Me 262

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro ty co neradi čtou knihy, tak zde je dokumentární film v češtině od History channel.(doporučuju pustit i k lepení na pozadí)

 

Foto: Revell.de, https://www.scalemates.com, vlastní archiv, internet

Filip „Speedy“ Tomči