Z-42 „SVĚT MOTORŮ“, MH MODELS 1/72, NÁHLED NA OBTISK


Když se řekne Z-42 tak se těm starším z nás vybaví legendární zbarvení tohoto stroje, který létal v barvách velmi populárního časopisu „Svět motorů“. Na tuto nostalgickou vlnu správně zareagovala mladoboleslavská firma MH models.
Pro stavebnici Hobby Boss připravila obtiskový aršík právě pro tento letoun. V zipovém sáčku dostáváme barevný návod, samotný obtisk a odlitek vrtule.

Návod má podobu jednodtranného listu formátu A4, kde v přehledném trojpohledu je zachyceno zbarvení letounu OK-ZSD ve dvou variantách. Pro aplikaci nátěru i obtisků jsou oba trojpohledy dostatečně přehledné, některé jiné firmy by se mohly poučit.

Nejdůležitější součástí je samozřejmě obtiskový aršík. Ten pochází z dílny AVI printu a tentokrát výrobce odvedl opravdu bezchybnou práci. Obtisky mají bezchybný soutisk a jemné detaily. Díky opravdu slabé vrstvě krycího laku vyžadují pečlivou práci při nanášení, ovšem výsledek i bez použití „obtiskové chemie“ je perfektní.

Poslední součástí balení je odlitek vrtule. Ten je zcela bezchybný, je vidět zkušenost výrobce s odléváním resinu. Vrtule fotografiím i výkresům odpovídá.

U přibalené vrtule se ještě na chvíli zastavím – obtisková verze je jiná než nabízí stavebnice. Musíme použít právě odlitou vrtuli a upravit kýl modelu. Zde bych měl spíš tip než výtku směrem k výrobci – návod poskytuje dostatek volného místa, možná by stálo za to uvést krátkou historii a popsání úpravy stavebnice. Rozdíl je ovšem vidět i z kamuflážích schemat. Méně zkušeným modelářům by toto doplnění návodu určitě pomohlo.

Závěrem nelze jinak než modelářům tento set doporučit. Získají tak možnost mít ve vitrině atraktivně zbarvený československý letoun. A podle slov výrobce nezůstane jen u verze Z-42.
Honza Polc
Vyjádření výrobce – výrobce, firma MH models, nemá k textu náhledu výhrady.