NOVÝ PHANTOM OD AIRFIXU, NÁHLED DO KRABIČKY


Phantom FG. 1 patří mezi dlouho očekávané novinky britského Airfixu. Po několika odloženích plánovaného vydání se modeláři dočkali a na pulty prodejen v tuto chvíli putuje rozměrná krabice, ukrývající vše potřebné pro sestavení Phantoma v britském kabátu.

V pevné krabici, která dobře chrání obsah najdete celkem sedm rámečků, z toho jeden čirý, návod a obtisky.
Plastové díly mají hrubší rytí. Je ale jemnější než dnešní standard Airfixu. Hmota je měkčí, bude třeba větší opatrnosti při práci. Detaily ale jsou dostatečně ostré. Tvarově je alespoň podle zběžného porovnání s výkresy stavebnice přesná. Lépe řečeno trup, křídlo se porovnává těžko, protože je rozděleno do několika dílů.

Jeden rámeček pak tvoří díly výzbroje, pumy a rakety, které vzhled dokončeného modelu oživí. Na dílech raket je jemná dělící rovina, žádný problém to ale neskýtá.

Průhledné díly umožňují sestavit překryt cockpitu v zavřené i otevřené poloze. Díly jsou silnější ale dokonale průhledné. V krabici jsou balené zvlášť, nejsou tedy nijak poškrábané.

Návod je ve standardu Airfix – zpracovaný počítačově. Místa na která máme aplikovat lepidlo jsou označena červeně. Celkově je návod srozumitelný a přehledný. Při dodržení jednotlivých kroků nebude sestavení i tak složitého modelu jakým Phantom je činit problém.
Samostatně jsou v barvě vytištěná kamuflážní schemata pro tři varianty a přehledné schema rozmístění popisek.

Obtiskoý aršík má rozměr A5, jednotlivé motivy mají dobrý soutisk a odstíny barev odpovídají skutečnosti. Většinu aršíku tvoří popisky, které při naší dostatečné trpělivosti velmi oživí jinak poněkud fádní povrch britského Phantoma. Jak obtisky reagují na chemii jsme nezkoušeli, obecně ale s obtisky ze stavebnic Airfix není problém.

Shrneme-li dojmy z nového Phantoma, musíme konstatovat, že delší čekání se vyplatilo. Novinka Airfixu vypadá dobře. Pihou na kráse stavebnice je pak jen její cenovka, Phantom se pohybuje v cenové hladině kolem 900 korun.
Zájemcům o daný typ či letectvo novinku firmy Airfix doporučujeme.
Honza Polc

Vyjádření dovozce – dovozce, firma Corfix, se ve stanoveném termínu k náhledu nevyjádřila.