MODELY ROKU V NORIMBERKU S VELKÝM PŘEKVAPENÍM

I když prestiž norimberského veletrhu pomalu ale jistě klesá, je jeho součástí udělování titulu „Modell des Jahres“ – Model roku. Toto ocenění časopisu Modell Fan má tradici již od roku 1976 a firmy si této ceny velmi považují a na „placky“ z Norimberka jsou patřičně pyšné.
Udělování ceny proběhlo i letos. Bohužel se v českých periodikách ani na modelářských webech soupis oceněných neobjevil. A tak Modelářovo přichází s touto informací jako první.

Řekněme si hned v úvodu, že Česká republika letos získala dvě ocenění. To první si odnesl obrnický Eduard za čtvrtku Messerschmitt Bf 109G. Obrovským překvapením je to druhé ocenění. Bylo uděleno opět v kategorii letadel 1/48 a dostala ji rodina stavebnic Bucker Bu 181 Bestmann od Stransky kits.

Clipboard03

Pro Štěpána Stránského se tak završilo desetiletí práce na konstrukci, vývoji a výrobě forem metodou CAD/CAM. Zvyšující se úroveň a dosažení konkurenceschopnosti naznačilo již udělení titulu „Výrobek roku“, který získal Lavočkin La-5FN, připravený pro značku Kovozávody Prostějov. Jsme v Čechách, proto se začalo říkat, že udělování bylo „cinknuté“. Koneckonců i Basa již jedno ocenění získala, a to na Model Hobby v Letňanech. Štěpána to nezastavilo a pokračoval ve zdokonalování práce a rozhodl se dokončit dlouho rozpracovanou „Basu“ ve čtvrtce. Jak ji udělal jste mohli na Modelářovu již vidět. Jeho práce byla tentokrát oceněna tím nejprestižnějším způsobem.

Clipboard05

Pro Štěpána je ocenění jistě překvapivým ale zaslouženým zadostiučiněním. Sám, v jednom, na vybavení pořízeném za řádově desítky tisíc se postavil po bok firmám s desítkami zaměstnanců, konstrukčními odděleními a využívajícími investiční celky za milióny korun. Ukázal tak, že do vývoje kvalitní stavebnice není třeba investovat miliony a výroba forem nemusí trvat roky.
Jeho rodinka Buckerů je toho důkazem.

Clipboard04

Další práce Štěpána Stránského, které jsme měli možnost vidět jsou opět o několik kroků dál co se kvality týče. Co přinesou příští měsíce uvidíme. Kvalitativní pokrok a inovace byly také oceněny časopisem Modell Fan. My určitě požádáme Štěpána o rozhovor o využití technologie CAD/CAM a přímého frézování forem plastikových stavebnic, je pro to určitě tím nejpovolanějším. Součástí rozhovoru bude i bohatý obrazový materiál.

Redakce Modelářova gratuluje k ocenění. A na závěr zveřejňujeme kompletní přehled oceněných modelů.

Clipboard06

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *