JAKOVLEV JAK-1, NORTH STAR 1/144


Obliba „odznáčků“, modelů v měřítku 1/144 stále roste. Není se čemu divit, díky rozměrům umožňují poměrně rychle sestavit rozsáhlou sbírku modelů daného typu, letectva či období.
Nedávno se svou „troškou do mlýna“ přišla i malá lotyšská firma North Star. Předlohu její stavebnice představuje typ Jak-1, nedávno vydaný v měřítku 1/72 i domácím Brengunem.
Jak naznačují zveřejněné rendery vznikala předloha dnes oblíbenou metodou modelace ve 3D.

V krabičce najdeme díly potřebné pro sestavení dvou kompletních modelů, dnes se jedná o běžný trend v tomto měřítku. Součástí jsou plastové a průhledné díly, obtisky a planžeta kovových dílů.

Plastové díly jsou čistě odstříknuty ze středně šedého plastu a jsou opatřeny jemným negativním rytím včetně nýtů. Boční detaily interiéru jsou vylisovány na bocích trupu, což je pro toto měřítko naprosto dostačující.

Velmi hezké jsou odtokové hrany nosných a řídících ploch, které jsou příkladně tenké a nepotřebují žádné úpravy.

Stavebnice obsahuje dva překryty pilotního prostoru a průhledné díly pro poziční světla a přistávací reflektory, což v tomto modelovém zmenšení není zcela běžné.

Stavbou vás provede černobíle vytištěný velmi přehledný návod. Logické členění do jednotlivých kroků napovídá, že stavba bude jednoduchou záležitostí.

Schemata zbarvení jsou vytištěna barevně a přiložený aršík, vytištěný firmou Begemot umožňuje dokončit model v jedné z pěti variant strojů VVS SSSR. Obtiskový aršík je vytištěn kvalitně, barvy dobře kryjí a soutisk je v pořádku.

Mám-li zhodnotit Jaka-1 od North Star, musím říct, že se jedná o jednu z nejlepších stavebnic v daném měřítku. Mezi velké plusy určitě patří tenké odtokové hrany nosných ploch, jemné detaily a na zvolenou technologii velmi čisté díly. Jediné co jsem trochu postrádal byly upínací pásy, které planžeta leptů neobsahuje. Dá se ale očekávat, že se objeví jako samostatná položka v nabídce firmy North Star.

Honza Polc