COMBAT COLOURS 8 – SPITFIRE MERLIN ENGINED IN WWII, NÁHLED NA PUBLIKACI


Ve známé řadě „Combat Colours“ vydavatelství Guideline spatřila světlo světa pod číslem 8 i publikace zaměřená na Spitfiry s motorem Merlin. Již podle názvu se tedy můžeme těšit na druhou část, věnovanou spitúm s motory Griffon, na které snad dvojice autorů Neil Robinson (text) a Peter Scott (kresby) už pracuje.

Ani tento titul nevybočuje z formátu typického pro řadu Combat Colours. V úvodu a v závěru publikace najdete textovou část, doplněnou fotografiemi. Mezi nimi není snad žádná, která by nebyla známá z nějaké jiné publikace, ale jejich výběr je proveden pečlivě a dokreslují to hlavní, čemu se publikace věnuje – vývoji kamufláží a markingů slavné stíhačky.

Většinu publikace pak tvoří kresby bokorysů a trojpohledů spitfirů, které nás názorně provedou vývojem kamufláží a markingů v průběhu válečného konfliktu. Zajímavé jsou i zachycené anomálie a vyjímky oproti předpisu, které dokazují, že i sbírka modelů letadel RAF je fádní a všechny modely jsou stejné.

Pokud se na stroji vyskytovala nějaká malůvka, je uvedena ve zvětšené podobě vedle stroje. Zde snad bychom mohli mít výtku směrem k autorovi, tyto kresby mnohdy příliš skutečnosti neodpovídají.

Závěr je celkem jasný, publikaci zájemcům doporučujeme. Kdo se o typ zajímá hlouběji sice nenajde mnoho nového, ale bude mít velké množství informací na jednom místě a usnadní si tak hledání dalších podkladů. Pro začátečníky to pak je velmi užitečná pomůcka, třeba při zakládání sbírky spitfirů nebo při orientaci v kamuflážích RAF.

Jan Doleček

Vyjádření vydavatele – vydavatel, firma Guideline Publications, nemá k textu náhledu žádné výhrady.