Cessna Bobcat/Crane, KP 1/72 – zkušební stavba

 

Dnes Vám přinášíme malý náhled na stavbu testovacích výlisků „Kápéčkové“ novinky, kterou je lehký dvoumotorový letoun Cessna Bobcat. Označení letounu bylo děleno dle účelu a uživatelů, takže se setkáme s označením Cessna JRC-1, UC-78A, T-50 nebo Crane Mk.Ia. Byl používán k širokému spektru úkolů jako transportní, cvičný, pozorovací, kurýrní, spojovací ve vojenských službách a jako lehký dopravní a aerotaxi v civilních službách. Několik těchto strojů létalo po válce také u nás v Československu, například u firmy Baťa. Za války se s tímto pohledným letounem setkali českoslovenští piloti při svém výcviku v Kanadě . Marking takového letounu naleznete v jedné ze čtyř krabiček, které Kovozávody právě nyní připravují do prodeje.

Stavebnice je vyrobena ze středně šedého plastu a standardní krabička obsahuje dva rámečky s celkem 43 díly + pět průhledných dílů. Celkově jsou všechny díly odstříknuty velmi čistě bez větších „otřepů“ . Jemné negativní rytí je doplněno pěkným realistickém znázorněním plátěného povrchu.

Stavba testovacích výlisků proběhla bez problémů. Všechny díly k sobě dobře pasují a stavba nečiní žádné potíže za předpokladu správného základního začištění dílů, které je u stavebnic vyrobených technologií z „měkkých“ forem nutností a běžnou rutinou .Vnitřní díly pasují bez úprav, zkušení modeláři si určitě doplní další detaily dle fotografií. Pozor si při stavbě musíme dát na dodržení správné geometrie (mě trochu ujela příď trupu) a více péče věnovat spojům trup-křídlo ,kde se nevyhneme drobnému tmelení (já to zatáhl střední vteřinovkou).

Kabina a boční okna v době zkušební stavby ještě nebyly k dispozici ,takže je doplním později.

Tahle pěkná dvoumotorová poletucha jak dobře vypadá, tak se i dobře staví a určitě potěší mnoho plastikových modelářů . Předpokládaný termín uvedení do prodeje je přelom března /dubna. V prodeji bude tento model u všech dobrých prodejců a také na našem firemním e-shopu.

Petr Muzikant

Na závěr doplníme ještě přehled krabičkových verzí včetně vybraných zbarvení.