A5M3a „CLAUDE“, 1/72 AVIMODELS, NÁHLED DO KRABIČKY


Na stůl se nám dostala prvotina značky AVIMODEL. Na trh stavebnic letadel vstupuje s japonským prototypem stroje A5M3a, což byl Claude s řadovým motorem. Co nám novinka nabízí?

V krabici s bočním otevíráním najdeme v zipovém sáčku dva rámečky plastových dílů, návod, obtiskový aršík a acetátový štítek. Na zadní straně krabičky najdeme schemata zbarvení, ta jsou celkem čtyři. Reálné je ale pouze jedno, zbylá tři jsou z kategorie „What if“, ta jsou ale zpracována velmi věrohodně a dodržují pravidla dodržovaná v japonském letectvu. Jednotlivé barvy jsou určeny dle vzorníku firmy Gunze.

Sestava plastových dílů není co do počtu dílů příliš rozsáhlá, odpovídá jednoduchosti předlohy, což byl jednomotorový nevelký letoun s pevným podvozkem. Ve stavebnici tak najdeme rámeček dílů, který bude zřejmě univerzální i pro další verze a menší rámeček s rozdílnými díly pro verzi A5M3a.

Díly jsou odstříknuty čistě, s jemný dostačujícím rytím. Na dělící rovině najdeme mírný otřep, pro technologii výroby věc běžná. Je jasné, že díly budou vyžadovat vyšší míru pečlivosti při začišťování, ale nic nepřekonatelného.
Jednoduchosti stavebnice odpovídá i návod. Ten je vytištěn černobíle na listu formátu A4. Stavbou vás provede v deseti stavebních krocích. Ty jsou srozumitelné a stavbu by návod neměl komplikovat. Snad jen drobnost – určitě by prospělo uvedení zbarvení detailů do jednotlivých stavebních kroků. Ale stavebnice je určitě určena zkušenějším modelářům a ti si určitě ke stavbě obstarají podklady i z jiných zdrojů.

Ani obtiskový aršík není nikterak rozsáhlý, obsahuje ale i základní popisky a vytištěn je s dobrým soutiskem. Zkušební aplikace ukázala dobrou reakci na obtiskové „vodičky“.

Závěrem – hezká stavebnice nepříliš obvyklé předlohy. Na prvotinu firmy velmi povedená. Jen jako doporučení výrobci by bylo dobré doplnit zbarvení detailů.
Jedná se určitě o vítané zpestření sbírky japonských letadel z období druhé světové války.

Honza Polc

Vyjádření výrobce – výrobce, firma AVIMODEL, nemá k textu náhledu výhrady.