ZLÍNKIT 2019 – Soutěž plastikových a papírových modelů

ZLÍNKIT 2019 – Soutěž plastikových a papírových modelů

Otrokovická BESEDA a Klub plastikových modelářů KPM Zlín uspořádali soutěž plastikových a papírových modelů ZLÍNKIT 2019. V sobotu 14. září se představili domácí i zahraniční modeláři, kteří staví plastikové a papírové modely letadel, bojové techniky, aut a motocyklů, lodí, raket, ale také figurek a dioramat (modelů terénu s technikou a figurkami). Vidět jsme tedy mohli vidět pár stovek modelů docela vysoké kvality.

To by bylo úvodem o co se jedná. Naše skupinka byla zastoupená v počtu Petr Muzikant, který přispěl cenami do soutěže, pak Já Speedy a Randalf. Cesta z Prahy, které jsme se obávali kvůli opravám D1 naštěstí proběhly celkem v klidu. Jeden Rumun sice převrátil vozík s auty, ale dalo se to celkem objet. Chlapci ze Zlínského klubu nás přivítali už v pátek večer s tím, že nám pomohli nanosit bedny s modely a potom nás pohostili výtečným kotlíkovým gulášem. Porce byla tak poctivá, že jsem potom ani pomalu nechtěl už nic jíst v restauraci na oslavu akce.

Ráno jsem potkali i dalšího sponzora akce a mého kamaráda Filipa z MN-Modeláře, který přivezl velké množství modelářské chemie a spoustu zajímavých novinek např. AH-1Z 1/32 Academy nebo Do-217N od ICM 1/48 atd. Naštěstí mám modelů asi na tři životy a tak jsem odolal(zatím). Pak se začali pomalu trousit první soutěžící a návštěvníci.

Musím říct, že akce sice malá má v sobě spoustu výhod. Není tam tolik namačkáno lidí a návštěvníci se krásně vystřídají u stolů s modely a mohou si vše krásně prohlédnout. Modely tentokrát opět ve vysoké kvalitě. Bylo spoustu velkých modelů. Hodně modelů i od dětí pro které je asi tato akce hlavně zaměřená. Součástí této soutěže je i několik stolů a členů KPM Zlín, kteří díky sponzorům mohli slepit malého Spitfire Mk.IX 1/144 od firmy Eduard nebo Zlína Z-126 1/72 od firmy AZ/KP. Že tam bylo spoustu odvážných dětí je vidět na fotkách. Děti vypadali, že je to baví a kluci z KPM Zlín odvedli výbornou práci. Kdo dělal někdy s dětmi, tak chápe, že to není tak jednoduché.

Mimochodem umístění soutěže v Otrokovické Besedě je výborný nápad. Nejenom, že je kde zaparkovat, ale hned ve stejné budově je i obchod s potravinami a na blízkém náměstí jsou restaurace, bankomaty a penziony. Kousek od Besedy je navíc dálnice.

Modely nebyly hodnoceny klasicky jako 1., 2. a 3. místo, ale nejlepší modely z jednotlivých kategorií dle diváků a nebo členů komise.

Za mě musím říct, že tahle akce je vždy o pohodě a dobře strávené sobotě(i pátku) a budu rád jezdit každá rok pokud budu moci.

Filip „Speedy“ Tomči.

Foto: Randalf, Speedy