TYPE 3 CHI-NU JAPANESE MEDIUM TANK, 1/72, NOVINKA IBG NA ÚNOR 2018


Typ 3 Či-nu byl japonský střední tank zavedený do služby koncem druhé světové války. První prototyp byl vyroben roku 1944, do konce války bylo vyrobeno 60 (podle jiných údajů 166) kusů. Vyrobené tanky Či-nu byly přiřazeny k obraně domácích ostrovů a do bojů již nezasáhly.
V pozdější fázi války, velký počet amerických tanků M4 Sherman, které dorazily do předních linií způsobily nový tlak na japonské obrněné síly. Císařský generální štáb (大本 営 Daihon’ei) se rozhodl vyvinout jako náhradu za Typ 97 a Typ 95, nový tank proti této nepřátelské hrozbě.

Armáda pracovala na typu středního tanku Typ 4 Či-to jako hlavního protivníka pro M4 Sherman, v programu však nastaly problémy a zpoždění. V důsledku toho bylo vyžadováno dočasné nouzové řešení. Tím se stal střední tank Typ 3 Či-nu. Vývojové práce na Typu 3 Či-nu začaly v květnu 1943 a byly dokončeny v říjnu, o pouhých šest měsíců později. Kvůli nedostatku surovin a kvůli ničení průmyslové infrastruktury americkým strategickým bombardováním se tank začal vyrábět až od roku 1944.

Celkem bylo vyrobeno 166 kusů (55 kusů v roce 1944, 111 v roce 1945). Typ 3 Či-nu byl poslední tank, který byl zaveden do služby v japonské císařské armádě a byl ještě ve výrobě na konci války.

A právě tento „nouzový“ tank ztvárnila polská firma IBG jako stavebnici v měřítku 1/72. Pro stavitele japonské bojové techniky tak je zaplněna další díra v kolekci. Zveřejněné fotografie slibují detailní model, více informací vám přineseme po norimberském veletrhu.
Redakce