TORPÉDOVÝ HAMPDEN TB. I, AZ MODEL 1/72, NÁHLED DO KRABIČKY

Hampden byl typickým představitelem britské bombardovací školy meziválečného období. Verze TB byla určena pro útoky proti námořním cílům, většího upolatnění dosáhla tato verze Hampdenu v řadách VVS SSSR.
Na trhu se nedávno objevila stavebnice Hampdenu TB I pod značkou AZ model. Podívejme se, co ukrývá krabička.

Krabička je standard výrobce, jednodílná s tak neoblíbeným bočním otevíráním. Výlisky chrání dostatečně. Na čelní straně je povedený boxart, jehož autorem je pan Macháček. I druhý přebal Hampdena má hezký boxart, Hampdeny se panu Macháčkovi povedly.

hamp002

Na zadní straně jsou tři kamuflážní schemata, které lze ze stavebnice postavit, po jednom jsou zastoupeny britský, kanadský a sovětský stroj.

hamp004

Díly modelu jsou zabaleny v sáčku, který obsahuje dále i barevný návod, obtisky a rámeček průhledných dílů, ke kterým se ještě vrátíme. Na tento standard výrobce jsme si již zvykli. Návod byl změněn a má nyní formát A4, je přehledný a srozumitelný. Zvětšení formátu bylo zavedeno na žádost modelářů a větší formát bude součástí všech nových stavebnic AZ model, jak mi sdělil výrobce.

hamp003

Stavebnice jako taková pochází z produkce firmy Valom. AZ výlisky přebaluje, ale před vydáním modelu byly formy plastových dílů vyčištěny a vyleštěny. Povrch výlisků je opatřen jemnými detaily, linky paneláže i nýty jsou ztvárněny negativně. Rytí je stejnoměrné a dostatečně hluboké, nikde se neztrácí.

Díly mají jemné negativní rytí
Díly mají jemné negativní rytí

Hlavním rozdílem proti původnímu kitu od Valomu jsou průhledné díly. Ty v původní stavebnici na trup nepasovaly a mnoho modelářů odradily od dokončení stavby. AZ model celý rámeček vyrobil znova a problémy s lícováním tak jsou vyřešeny.

Nový rámeček průhledných dílů
Nový rámeček průhledných dílů

Poprvé je správně vyřešena verze TB, která se nelišila zvětšenou pumovnicí, jak to ztvárňovaly různé konverzní sety ale úpravou spodního střeliště. Zde AZ model zapracoval dobře, na Britmodelleru za pomoc děkoval výrobce panu Grahamu Boakovi.

Obtisky mají dobrý soutisk, barvy vypadají věrně. Jak reagují na vodičky nebo kopírují povrch jsem v tomto náhledu nezkoušel. Mám ale zkušenosti s jinými stavebnicemi výrobce a nikdy jsem problém s obtisky neměl.

Na vysoké úrovni jsou i detaily stavebnice. Jediný chybějící detail jsou kolejničky odsuvného překrytu kabiny. Ty chyběly již v původním kitu a do forem asi AZ model nemohl zasahovat.

hamp007

Doplnit kolejničky nebude činit problém, není to žádná velká úprava. Třeba na Hampdena zareaguje některý z výrobců plechů a potíž tím vyřeší.
Stavebnici Hampdenu doporučuji všem modelářům, kteří mají nějaké zkušenosti se stavbou modelů, protože dvoumotorový typ tyto zkušenosti vyžaduje.

Jan Doleček

Vyjádření výrobce – výrobce, firma AZ model doplnila následující komentář – „O chybějících kolejničkách víme, bohužel upravit původní formu jsme nemohli, protože není v našem vlastnictví.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *