TOP 99 Osobností světového letectví

V roce 2023 uplyne 120 let od prvního letu motorového letadla Wright Flyer bratrů Orwill a Wilbur Wrightových. Je to příležitost k bilancování a připomenuté těch osobností, které význačnou měrou přispěly k tomu, že se letectví stalo fenoménem  20. století. První let, který provedl Orville Wright, měřil 40 metrů a trval 12 vteřin, jen o 8 let později přeletěl americký pilot Calbraith Rogers napříč americkým kontinentem což představovalo vzdálenost 5000 kilometrů. Na evropském kontinentů zaznamenal první let Alberto Santos Dumont s letounem vlastní konstrukce No.14. Let měřil 60 metrů. Velký skok zaznamenalo letectví v průběhu první světové války. Pro přebytek letadel, který poté nastal, se hledalo využití. Základem se v té době stala přeprava pošty, ale současně byly zakládány první společnosti pro přepravu osob. Mezi světovými válkami došlo také k rekordním výkonům mezi které patřil první sólový přelet Atlantického oceánu americkým letcem Charlesem Lindberghem. V průběhu druhé světové války se letecká technika díky novým technologiím posunula až k proudovým letounům. Současně se začal rozvíjet také raketový výzkum na který navázaly první lety člověka do vesmíru. Vrcholem pak byly první kroky po povrchu Měsíce uskutečněné americkým kosmonautem Neil Alden Armstrongem. Obrovský rozvoj zaznamenalo také dopravní letectví. Vývoj velkokapacitních letadel učinil létání dostupné pro většinu lidí.

A to vše za zlomek v životě lidstva – 120 let.

AEROTEAM Vsetín se rozhodl připomenout toto výročí přehledem 99 světových leteckých osobností. Základem projektu TOP 99 je 99 portrétu vybraných osob světového letectví, které jsou skvěle zachyceny v kresbách grafika Miroslava Vomáčky. Portréty jsou tištěny na hliníkovém plechu a výsledkem je efektní poster, který představuje zajímavou sběratelskou záležitost. Výsledkem je nejen řada zajímavých portrétů, ale současně i přehled osobností, které ve vývoji letectví sehrály významnou roli. Jedinečnou edicí speciálních posterů řady GOLD EDITION je vzdán hold osobnostem, které se mimořádně zasloužily o rozvoj letectví a tyto jsou dodávány ve speciálním balení. Současně s vydáním hliníkových posterů obou edicí budou také vydávány další sběratelské produkty, hliníkové pohlednice, magnetky-známky a také sběratelské karty. K těm bude možno stáhnout na webových stránkách www.aeroteam.cz katalogové listy a vytvořit si tak zajímavou sbírku. Výše uvedené produkty pak doplní zajímavé upomínkové předměty (odznaky a pod.) včetně výrobků textilních – trička, mikiny, čepice atd.

To vše najdete na eshopu AEROTEAM

Tři sběratelské karty najdete ve stavebnicích Kovozávodů Prostějov série CLK Kovozávody Prostějov

Stavebnice CLK0008 Bf 109F-3 obsahuje sběratelskou kartu Orwill Wright, CLK0009 P-51B/C kartu Wilbur Wright, v CLK0010 Letov Š-20 najdete kartu Charles Lindberg.