Tisková zpráva KP k 50. výročí zahájení prodeje modelu L-29

Píše se datum 16.dubna 1970, je 9.00 hod dopoledne a otevírají se brány Brněnského veletrhu spotřebního zboží. Mimo jiné spotřební zboží se na stánku. Kovozávody o.p.p. Prostějov objevuje první československá stavebnice plastikového modelu v měřítku 1/72 v podobě letadla Aero L-29 Delfin. Model je balen v igelitovém sáčku s kresbou pana Schmida na papírovém přehybu, na druhé straně je vytištěn stavební návod. Cena modelu je 9,- Kčs a u stánku se začíná tvořit fronta zájemců o tento výrobek….

Cesta k Delfinu ale začala o mnoho měsíců dříve.

Musíme se vrátit až do roku 1967. V té době se hledala i nová náplň práce lisovny plastů a kmenový pracovník Jaroslav Zatloukal přišel s nápadem pustit se do výroby plastikových modelů. Soustředil kolem sebe skupinu stejných nadšenců, jako byli např. ing. Ivan Klusal, Josef Krybus, Zdeněk Titz, Miroslav Němeček, Jirka Moravec a další, se kterými se v podstatě „načerno“ pustil do přípravy prvního plastikového modelu. To se již psal březen 1968, když první výkresy spolu s dřevěnými modely dorazily do nástrojárny v Přemyslovicích. Je nutno poznamenat, že bez nebývalého nadšení a zapálení pro věc všech tehdy zúčastněných by nebylo možno tuto práci dotáhnout do zdárného konce. Dokončení formy nového modelu bylo plánováno na první polovinu roku 1969, bohužel známé události roku 1968 a na ně navazující čistky se projevily i v této oblasti.

Podle tehdejších podnikových podkladů bylo od roku 1970 do konce roku 1983 vyrobeno a prodáno 791 756 „Delfínků“ a do konce roku 1993 to bylo 1 578 326 kusů modelu č.01, zde je nutno konstatovat, že z původní formy…

Dnes je to přesně padesát let od prvního prodaného Delfina. Kdopak ho asi tenkrát v pavilonu Z koupil?


Kovozávody Prostějov k tomuto datu oznamují, že ve spolupráci s firmou HpH/Infinity Models připravují vydání stavebnice L-29 Delfin v měřítku 1/32. Model bude celoplastový, s jemným povrchem a bohatými detaily. K vydání bude připraveno několik tematicky zaměřených přebalů.

Autorem titulní kresby pilotní krabice bude Jaroslav Velc, jehož práce ke Kovozávodům neodmyslitelně patří ale na původním malém Delfinu se jeho kresba nikdy neobjevila. Boxart pro novinku KP pan Velc připravil s neobyčejnou ochotou a nadšením. Jeho kresba význam prvotiny v daném měřítku jen podtrhuje.

Model bude vydán během letních měsíců letošního léta a bude dostupný u všech prodejců i na e-shopu výrobce. Určitě se máte na co těšit

Fotografie sestaveného modelu zachycují L-29 z původní stavebnice HpH, která byla použita jako základ novinky KP. Vezměte prosím v úvahu, že autorem je dr. Zdeněk Šebesta, který úroveň detailů posunul o malinký kousek výš.