Opravné sety…?

Asi znáte dobře ten povznešený pocit, kdy si donesete domů krabičku s novým modelem a obratem se na něj vrhnete. Jenže jak už to tak bývá, chcete ho alespoň lehce vyladit a tak přichází ke slovu internet se svými nevysychajícími zdroji informací, načež hned jedna z prvních informací vás odkáže na opravný set, neb daný model je tvarově či provedeném tak nějak blbě…

To tedy nutí k zamyšlení, proč nové stavebnice potřebují opravit, když například takové (pra)staré Frogy – byť dnes technologicky překonané o několik řádů – byly tvarově dost přesné? Je to jen chyba či nedůslednost mástraře/konstruktéra, opomenutí výrobce nebo snad přímo záměr…? V případě čínských výrobců asi raději ani neuvažovat, tam je generování chyb nejspíše v popisu práce, ale tento problém nacházíme rovněž u zavedených a jinak kvalitních firem. Nejvíce na tom překvapí chyby u modelů, jejichž předlohy jsou běžně dostupné, ať už v provozu nebo v muzejních či privátních sbírkách.

Podíval jsem se touto optikou letmo na dva docela zásadní typy v měřítku 1/72 –  Bf 109G.a MiG-21.

Gustava nalezneme ve výrobním programu snad všech významnějších producentů plastikových modelů a stejně tak nalezneme mnoho opravných setů. U starších stavebnic to je očekávaná situace, byť by některé jako opravný set potřebovaly komplet novou stavebnici. Takový případem může být třeba G-10 německého původu. Co je však nepříjemné, nalezneme opravné sety i u posledních modelů, takřka ještě teplých. Zde je na mysli japonská výroba, obecně považována za etalon kvality. A dalo by se pokračovat…

Jednadvacítka je na tom podobně, rovněž ji vyrábí většina modelářských firem. Dlouho byla za jednu z nejlepších stavebnic považována jiná japonská produkce, kde je však potřeba opravit celý hřbet a směrovku nebo sání, a to není málo. Nebo třeba německý výrobce – první verzi taky poněkud nezvládl a rovněž zde je vhodné sáhnout po opravě. A nejnovější přírůstek do této velké rodiny, od našeho největšího výrobce, již má taky opravný set, tentokrát celou záď s výtokovou tryskou. Něco je jinak? 

Asi je zbytečné pátrat, kde, jak a proč se rodí tyto chyby a problémy, každopádně to je prostor pro výrobce dalšího modelářského materiálu. Tímto bych rád poděkoval firmě Aires za geniální řadu oprav a doplňků řady Quickboost – rychlé a elegantní metody eliminace nedůslednosti jiných.