RYAN NYP „SPIRIT OF SAINT LOUIS“, RS MODELS, 1/72, NÁHLED DO KRABIČKY

Historii skutečného stroje Ryan NYP jsme se věnovali nedávno, článek najdete ZDE. Dnes se podíváme na stavebnici slavného stroje, kterou před časem uvedla na trh rýmařovská firma RS models pod katalogovým číslem .92153
Připomeňme, že před vydáním tohoto modelu měli modeláři možnost výběru velmi omezenou, nejdostupnější stavebnice byla z produkce dávno zaniklého FROGu a její věk převyšuje stáří většiny dnešních modelářů. Na trhu se vyskytuje dodnes v různých přebalech především východních výrobců, což je dáno skutečností, že původní formy skončily v bývalém SSSR. Existuje ještě model Hawk/Testors, který se ale vyskytuje na trhu poměrně sporadicky.
Z tohoto úhlu pohledu hodnotíme nový model firmy RS jako nesporný přínos.

poi6rpaav6_large

Stavebnice RS models je zabalena v krabičce s bočním otevíráním, na přední straně s povedenou kresbou letícího Ryana, zadní pak obsahuje čtyři varianty zbarvení, které můžeme ze stavebnice postavit. Dvě varianty zachycují původní „Spirit of Saint Louis“, další dvě pak druhý postavený exemplář, dodaný do Japonska a jehož existence není všeobecně známá. Je zajímavé, že poznávací značka J-BACC, která se po havárii stroje uvolnila, byla později použita k registraci dalšího „exota“ v japonských službách – Messerschmittu Bf 108 „Taifun“. Fakt že ve stavebnici jsou obsažena barevná schemata japonského stroje hodnotíme velmi kladně.

DSC07627

Obsah krabičky tvoří jeden rámeček plastových dílů ze středně šedého plastu, je jich celkem 34, dále pak třemi průhlednými díly a detaily, jednak z resinu, další najdeme na planžetě leptů.. Resinových dílů je 22, leptaných pak 14 (plus fólie přístrojů). Samozřejmě zde najdeme i návod a aršík obtisků.

Plastové díly mají povrchové detaily jemně negativně naznačeny a jsou tak výborným základem pro hliníkový povrch Lindberghova stroje. Na spoji polovin formy je mírný otřep, nic co bychom u dané technologie nečekali. Odstranění tohoto otřepu bude otázkou několika okamžiků. Hodnotu stavebnice to rozhodně nijak nesnižuje. První i druhý dojem je pozitivní.

Resinové detailní díly jsou určeny především k vyšperkování hvězdicového motoru, jejich většinu tvoří výfukové potrubí. Při pečlivé práci během jejich odřezávání z nálitků nepředpokládáme žádné komplikace. Odměnou nám bude opravdu detailní maketa motoru. Pro úplnost uveďme, že rozvody jsou obsaženy v planžetě leptů. Ty obsahují většinou díly do interiéru stroje. Jsou hezky ztvárněny a tak nás může jen mrzet, že i když jsou čiré díly opravdu čiré tak díky konstrukci předlohy do cockpitu moc vidět nebude. Ale ten pocit, že „to“ tam je…., ten známe asi všichni.

Návod tvoří jeden a půl listu formátu A4. Vytištěn je černobíle, je jasný a přehledný. Stavební kroky jsou logické, při jejich dodržení nás nebudou čekat žádná stavební překvapení. Jednu malou pihu na kráse návod přece jen má – v našem exempláři nejsou jednotlivé kroky seskládány za sebou, je třeba hledat kde návod pokračuje. Začátečníka to může zaskočit, ale zkušený modelář si hravě poradí a je možné, že výrobce tuto opravdu drobnost už odstranil.

Obtisky mají výborný soutisk s minimálními přesahy krycího laku. Soutisk je dobrý i u malých detailů. Příjemnou skutečností je přítomnost obtisků s typickými lapovanými plechy, které kryly příď stroje NX-211.

Závěrem můžeme říci následující – pokud chcete mít ve sbírce model slavného „Ducha Saint Louis“, je pro vás model od RS model tou pravou volbou. Letitý FROG i model Hawk/Testors převyšuje ve všech ohledech. Ryan NYP od RS models doporučujeme.

Za poskytnutý vzorek děkujeme výrobci.

Honza Polc

Poznámka redakce – k modelu se ještě vrátíme ve stavebním článku.

Vyjádření výrobce – výrobce, firma RS models nemá k textu recenze výhrady. Majitel firmy pan Schneider nám zaslal několik doplňujících údajů –

V Japonsku létal Ryan NYP jako novinářský letoun u vydavatelství Mainichi Shinbun, v pozdějším období i s otevřeným prostorem pilota.

Swastika
V době přeletu oceánu Charlesem Lindberghem ještě svastika zdaleka neměla pachuť nacistického režimu a vyskytovala se i na Ryanu NYP jako talisman pro štěstí. Tento detail je obsažen i v obtiskovém aršíku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *