PŘEKVAPENÍ OD AIRFIXU VE ČTVRTCE

Supermarine Walrus byl britský létající člun užívaný v druhé světové válce. Jednalo se o tří- až čtyřmístný letoun, který sloužil především k průzkumu, ale stal se zejména známým pro své působení při záchraně sestřelených spojeneckých pilotů nad mořem. Předchůdce letounu Seagull Mk V vzlétl již roku 1933, prototyp Walrusu až v roce 1935. Ve válečném konfliktu sloužil v mnoha armádách, například australské, kanadské, egyptské či sovětské. Letoun byl užíván i k civilním účelům.

006

Jednalo se o jednomotorový dvouplošník s hvězdicovým motorem v tlačném uspořádání umístěným za kabinou mezi dolním a horním křídlem. Trup byl celokovový (Seagull Mk V a Walrus Mk I) nebo dřevěný (Walrus Mk II). Křídla se dala sklopit dozadu podél trupu. Střelci ovládali své kulomety z otevřených stanovišť: jedno na přídi před kabinou a druhé na hřbetě trupu za vrtulí. Kola hlavního podvozku se zatahovala do prohlubní ve spodním křídle, zatímco podvozkové nohy zůstaly nezakryty.

005

Tolik stručný popis legendárního válečného dříče, kterému za život vděčí velké množství letců, kteří skončili v chladných mořských vlnách. Pro modeláře v bývalém Československu to byl typ dobře známý díky existenci modelu v přibližné čtvrtce z produkce pražského družstva Směr. Po dlouhá léta to byla jediná dostupná stavebnice typu v daném měřítku.

004

Před několika lety se objevil Walrus v měřítku 1/48 od firmy Classic Airframes, připravený ovšem v Praze u MPM/SH. V současné době lze model získat právě v krabicích Special Hobby.

003

Velkým překvapením bylo nedávné představení prvních renderů nového „Mrože“ firmou Airfix. Již letmý pohled na zveřejněné obrázky napovídá, že se bude jednat o velmi komplexně zpracovaný model s mnoha detaily exteriéru i interiéru.
Předpokládané datum vydání je červenec 2017.

002
001

Fotografie převzaty z informačního bulletinu firmy Airfix.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *