PILOT, KTERÝ POMOHL POTOPIT BISMARCK ODEŠEL….

Ve věku 97 let zemřel skotský veterán, který pomohl potopit bitevní loď Bismarck. Lt. Cdr. John „Jock“ Moffat je pravděpodobným autorem zásahu lodi v oblasti kormidla. Útok „síťovek“ z letadlových lodí HMS Victorious a HMS Ark Royal provedený 26. května 1941 byl britskou poslední nadějí jak zastavit Bismarcka. Takto pan Moffat popisoval svůj let „smrtící bouří kulek“.

John Moffat se narodil v Kelso v červnu 1919, jako záložník vstoupil do námořnictva v roce 1938, přidělen byl k 759. peruti na lodi HMS Ark Royal poté co prodělal pilotní výcvik.

Clipboard03

Během osmileté služby prošel celkem čtyřmi perutěmi FAA. Po skončení konfliktu se stal manažerem hotelu a v této profesi setrval po desítky let. K létání se vrátil až jako šedesátiletý a za knipl usedal až do devadesátky.

Clipboard06

Slavný útok na Bismarck byl nařízen ve chvíli kdy loď již takřka dosáhla bezpečných francouzských vod. John Moffat odstartoval se svoji posádkou ve Swordfishi L 9726 z paluby HMS Ark Royal a zamířil k německé bitevní lodi. Ke svému cíli se probíjeli prudkým deštěm a nízkou oblačností s vodním oparem. Samotný útok v dešti střel provedl ve výšce pouhých 50 stop tak, aby dosáhl té nejlepší pozice k vypuštění torpéda. To se v 21.05 ponořilo do vln a o několik okamžiků později zasáhlo bitevní loď do zádi.

Clipboard04

V rozhovoru pro BBC v roce 2016 Lt. Cdr. Moffat řekl: „Bismarck se naklonil a zdálo se mi, že vidím padat námořníky do vln…., žiji s tím obrazem celý život. Bismarck poté plul v kruzích, až jej druhý den ráno dostihla děla Královského námořnictva. Když Churchill rozkázal potopit Bismarck, všichni jsme věděli, že ho musíme zastavit Za každou cenu.“
„Velkou výhodou „Swordfishe“ byl fakt, že střely jím prošly jako nůž máslem, vždyť byl plátěný. Byl to souboj Davida s Goliášem.“

Lt. Cdr. John Moffat zemřel 11. prosince 2016.

Honza Polc

Zdroj: BBC Scotland

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *