PHOENIX C. 1 LATE, HR MODEL 1/72, POHLED DO KRABIČKY

Modely pod značkou HR model jsou dlouholetou stálicí na modelářském trhu. Firma prošla obdobím resinových modelů až k produkci stříkaných modelů kategorie short run.
Dnes se podíváme podrobněji na model Phoenix C. 1 Late, katalogové číslo 72035.

Phoenix C. 1 byl první samostatnou konstrukcí firmy, která do té doby vyráběla letouny cizí konstrukce v licenci. Stroje sloužily jako pozorovací/průzkumné v rakousko-uherském letectvu na sklonku Velké války. Jejich poválečná služba byla velmi pestrá, jen HR model nabízí pět různých obtiskových variant, se kterými nás seznamuje zadní strana krabičky.

Co nás tedy čeká v krabičce?
dsc07372

Na první pohled zaujme komplexnost modelu, poměrně malý letoun se skládá z padesátky dílů vylisovaných ze středně šedého plastu ve čtyřech rámečcích. Povrch je polomatný, s pěkně naznačeným plátnem bez přehnaných detailů.

dsc07369

Při bližším pohledu zjistíme, že model je zpracován velmi podrobně – bohatě je vybaven interiér, kde najdeme kromě obligátní sedačky i palubní desku a pedály řízení. Snad jen kulomet pozorovatele by si zasloužil lepší zpracování, ale i bez úprav je použitelný. Stejně podrobně je zpracován motor, který bude v trupu dobře vidět a po vyšperkování za využití různých drátků a tyčinek z modelu udělá opravdu hezký kousek. Je pamatováno i na alternativní díly, ve stavebnici najdete třeba tři vrtule.

dsc07370

Návod je ve formátu A4, na jedné straně najdeme stavební postup rozdělený do šesti logických kroků, tento postup je vytištěn černobíle. Srozumitelnosti to neubírá a považuji jej za naprosto dostačující. Již z návodu je jasné, že model vás trochu prožene při sestavování mezikřídelních vzpěr a pevného podvozku a pak následném hlídání geometrie. S tím ale stavitelé chmelnic počítají.
Druhá strana návodu obsahuje barevná schemata zbarvení – v případě našeho modelu tří variant.U všech tří satrojů je určena nejen jednotka a místo působení ale i jména osádek. Milý detail.
Barvy jsou určeny pouhým názvem odstínu, patřičnou barvu si musí modelář vybrat sám z nabídky oblíbeného výrobce.

dsc07371

Obtiskový aršík má dobrý soutisk a věrné barvy. Obsahuje i základní popisky na trup stroje. Letmým přeměřením jsem zjistil, že jsou rozměrově správné.

Závěrem – Phoenix C. 1 od HR model je hezky zpracovaný short run. Technologie má svoje jasné limity, díly mají jemný otřep po obvodu a nenajdeme ustavovací kolíky. Drobné díly budou vyžadovat více pozornosti. Výsledkem ovšem bude pěkný model. Navíc dvoumístných prvoválečných strojů zase tak moc na trhu není. Zájemcům o dané období Phoenixe C. 1 doporučuji.

Honza Polc

Vyjádření výrobce – výrobce, firma HR model, nemá k textu žádné výhrady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *