PETR TUŽIN ODEŠEL

Letošni ročník soutěže ve Stodu pro nás začal zprávou, která nás všechny zaskočila. Známý modelář a návštěvník mnoha akcí po celé republice pan Petr Tužin, známý mezi modeláři také jako „Doktor z Chamu“ zemřel 2. února 2020 v regensburské nemocnici.

Petr byl tichý a milý parťák a velmi skromný člověk. Na každé soutěži kde jsme se potkali mne čekala nová anekdota povětšinou z kategorie těch košilatějších. Často jsme poseděli u nových stavebnic nebo jen u historek ze života, kterých měl Petr v zásobě nepřeberné množství.

Kdykoliv jste se na Petra obrátili s jakoukoliv prosbou o pomoc, bral ji s pro něho typickou tichou samozřejmostí. Jediným komentářem byla věta „Pro kamarády to já rád udělám…“.

S přibývajícími roky se staly bežnými telefonáty „Prosím tě, já budu na té a té akci, mohl bys mi zařídit u vás na stánku židli, abych si mohl trochu oddechnout?“ Tu židli měl Petr vždycky připravenou, většinou společně s novinkami, o kterých říkal, že bez nich přece nemůže existovat. A nad novinkami se vždycky rozpředl rozhovor o modelech, letadlech ale i o tom, co je nového u nás či v Německu, kde Petr dlouhé roky žil. 

Před letošním Stodem si o novinky nezatelefonoval…. A do Stodu už nepřijel. Budeme na tebe Petře, kamaráde, vzpomínat.

Honza Polc