Nová linie modelů v Kovozávodech Prostějov Dopraváky 1/250

Jistě si každý z nás starších rád vzpomene na malé dopraváky za pár korun od Dubeny . Všelijak jsme je předělávali ,konvertovali a stavěli v různých zbarveních. Spekulace kolem měřítka se jednoduše přeměřením vydaných modelů ustálila na 1/250, přestože se deklarovalo cca 1/230.

Dnes jsou tyto modýlky poměrně vyhledávaným sběratelským artiklem. Moje myšlenka uvést tuto „droboť“ znovu na trh po malém pátrání a několika dotazech na kompetentní místa narazila na problém. Zjistili jsme , že tyto formy jsou bohužel nenávratně zrušené a tak máme po „žížalkách“ . O historii firmy Dubena a jejich výrobcích byl zde na modelářovu před časem sepsán poutavý článek.

NOSTALGIE DUBENA ČESKÝ DUB A DOPRAVÁKY 1/250

Myšlenka nezapadla v zapomnění , ale naopak jsem se rozhodl ji dotáhnout do konce. Zkusit se to musí… A právě v těchto dnech pomalu dokončujeme první dva zcela nové modely vyrobené 3D technologií (CAD-CAM přímým frézováním do kovových forem ) z nové linie KP – Kovozávody dopraváky 1/250. Jsou to krásné SAABy-340 a SAABy -2000. Oba tyto stroje létají v mnoha zajímavých livrejích včetně česko-slovenských dopravců , takže se již nyní můžete těšit na Air Ostravu , Tatra Air a také na světové dopravce Air France, Sabenu a další. Začátek linie je zvolen stylově ve švédském stylu , takže první krabičky budou ve zbarvení švédského ComAir a firemním livreji SAAB.

Stavebnice budou velmi jednoduché a skládat se budou z pár dílů. Okna a celé označení je řešeno obtiskem. V přípravě jsou další zajímavé typy v tomto měřítku . Postupně Vás o přípravě budeme včas informovat.

Věřím, že tyto jednoduché modýlky zaujmou mnohé z Vás zákazníků a typově doplní původní linii již vydaných dvěstěpadesátin od Dubeny. První stavebnice z této řady můžete očekávat v průběhu října.

Petr Muzikant

KP/AZ