NEJEN „PAINTED BY AIR“, ROZHOVOR S IVOU HOŇKOVOU

Pravidelní návštěvníci modelářských akcí nejen v České republice určitě zaznamenali nepřehlédnutelné printy s leteckou tematikou, jejichž autorkou je milá mladá žena Iva Hoňková ze Studénky. Ve své tvorbě se věnuje i jiným zajímavým projektům, požádali jsme ji tedy o rozhovor. A zjistili jsme, že na první pohled křehká a éterická Iva je rázná a cílevědomá mladá umělkyně, která ví kam chce směřovat v budoucnu. Posuďte sami.

1) Návštěvníci našeho webu, modeláři, znají určitě vaše obrazy s leteckou tematikou. Nás ale zajímá, jak jste s malováním začínala. Co byla ta první témata, zachycená vaší rukou?

Maluji už od dětství. Otec byl myslivec, takže prvními motivy, které jsem malovala, byla všemožná zvířátka – sovy, vlci, srnky atd… Ale více než tématy jsem se spíše zabývala hledáním výtvarné techniky, která by mi nejvíce „sedla“. Maluji akvarelem, pastelem, temperou a tuší, olejovými barvami i akrylem. Nakonec se mou nejoblíbenější technikou stal akvarel – pro jeho čisté, až průzračné barvy, které dávají obrazům nezaměnitelné kouzlo.


2) Na Vašem FB profilu jsme se dozvěděli o Vašem projektu „Strašidýlka z Poodří“, můžete nám blíž popsat, o co se jedná a jak Vás tento milý projekt napadl?

Tento projekt mě nenapadl jen tak – je pokračováním a vyústěním mé předchozí tvorby. Kromě malování mám totiž za sebou více než třicet pohádkových knih pro děti, které jsem si i sama ilustrovala. Projekt „Strašidýlka z Poodří“ vychází z mé knihy „Kde bydlí strašidla“, vydané v roce 2008, a klade si za cíl pohádkovou cestou seznamovat dětské čtenáře se zajímavými místy, obyčeji a tradicemi mého rodného kraje.


3) Před několika lety se začaly objevovat první ilustrace s tematikou letadel a letců. Jak jste objevila svět letectví, jak vznikl projekt „Painted by air“?

Už od malička jsem se zajímala o astronomii, kosmonautiku a letectví. Když vyrůstáte na dohled od mošnovského letiště a nad hlavou vám odmalička burácejí MiGy, není to zas tak překvapivé . Svoje první letadlo jsem nakreslila, když mi bylo asi 18 let. Od roku 2012 jsem členkou historicko-vlastivědného sdružení „Klub přátel Suchdolu nad Odrou – sekce vojenské historie“, které se zabývá leteckou archeologií a válečnými leteckými operacemi nad územím Severní Moravy a Slezska s důrazem na největší leteckou bitvu II. světové války nad českým územím, „Krvavou neděli“ 17. prosince 1944. V pamětních listech, které jsem pro letecké muzeum, provozované naším sdružením, začala malovat, ožívaly tváře těch mrtvých, dávno zapomenutých letců, které naše ruce doslova vykopaly a vytáhly z hloubky země na povrch. K nim se pak postupně přidali i další, kteří významným způsobem ovlivnili historii letectví. No a asi před dvěma lety mě přítel přesvědčil, abych se svému koníčku začala věnovat profesionálně – a tak vznikl projekt „Painted by Air“.


4) Váš obraz se dostal do osobních sbírek španělského krále, další je na obalu plastikové stavebnice, vaše printy se prodávají na mnoha akcích pro modeláře. Co nás ještě čeká v projektu „Painted by air“?

Nejprve bych chtěla uvést na pravou míru ten „obraz pro španělského krále“ – nejedná se o přímo o obraz, ale o pamětní list k 60. výročí prvního vzletu Dornieru Do-27, který Filipu VI předal spolu s pozváním na srpnový slet Do-27 u příležitosti tohoto výročí náš přítel Markus Rheinländer, který s partou nadšenců na letišti v Paderbornu zrestauroval jeden Do-27 do letuschopného stavu.
Co se týče toho, co vás (a nás) ještě čeká v projektu „Painted by Air“, tak se přiznám, že v současné době je tento projekt trochu ve stínu mých dalších projektů. Jeho zatím posledním krokem bylo navázání spolupráce s internetovým obchodem www.shop211sqn.cz, který do své nabídky zařadil trička s potiskem mých obrazů. Z hlediska samotné tvorby momentálně pracuju na dalším oleji ze série „Ženy a letadla“ s motivem Spitfire IX.


5) Cílem a snem každého umělce jsou úspěšné výstavy a další prezentace díla. Jak jste na tom vy? Kde mohli vaši fanoušci vidět vaše obrazy a především kde je uvidí v nejbližší budoucnosti?

Jak jsi již zmínil, prodáváme svoje printy na modelářských akcích. Kromě naší „domácí“ Beskyd Kit Show v Kopřivnici býváme pravidelně i v Mošoni, vloni jsme se zúčastnili i „Golden Model Show“ v lotyšské Rize. Kromě těchto akcí pořádám i samostatné výstavy, jako třeba letos na jaře v Pardubicích, nebo začátkem léta v Novém Jičíně. Kalendář pro nejbližší období zatím máme otevřený. Chystáme návštěvu bratislavské Plastikové zimy. Určitě však jako každoročně zakončíme rok výstavou na prosincovém Dni otevřených dveří našeho suchdolského muzea u příležitosti výročí Krvavé neděle. Na příští rok pak kromě modelářských akcí plánujeme dlouhodobou expozici mých obrazů v Národním památníku II. světové války v Hrabyni.

6) Život není pouze „Painted by air“, čemu se věnujete ve vašem profesionálním životě?

Jsem grafik na volné noze, takže vedle svých projektů (kromě „Painted by Air“ a „Strašidýlek z Poodří“ je to ještě „Nebe s péčí“, zaměřené na esotericky laděné obrazy) dělám ještě grafické práce na zakázku. Mimo to pracuji na částečný úvazek jako propagační grafička pro novojičínský mobilní hospic Strom života.


7) Určitě máte plány do budoucna. Můžete nám je alespoň trochu odhalit?

Stejně jako můj oblíbený hrdina Jack Sparrow nemám nějaký pevný plán, spíše improvizuji za pochodu . Hlavní je jít správným směrem, a příležitosti přicházejí samy. Naše tři projekty si žijí každý svým vlastním životem a umožňují mi věnovat se právě tomu, co mě momentálně nejvíc baví.

Děkujeme za velmi milý rozhovor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *