LETIŠTĚ LMK LIPENCE (RADOTÍN) VČERA A DNES

Letiště v Radotíně vybudovali v roce 1945 modřanští plachtaři sdružení v ČNA Modřany spolu s modeláři a vznikajícími pobočkami ČNA v Radotíně a Zbraslavi. Byl vystavěn dřevěný hangár s klubovnou i palivovou nádrží pro motorová letadla. Jejich nový aeroklub se jmenoval ČNA Modřany, Radotín, Zbraslav. Zdejší plachtaři využívali vlnu, která vznikala na Barrandovských skalách. Při svých letech viděli i na práh dráhy letiště Ruzyně.


V té době ještě ruzyňský letový provoz neomezoval sportovní piloty.
Na zdejším letišti létali jak plachtaři tak motoroví piloti. Během několika let byli z letiště u Radotína přesunuti plachtaři na Točnou a zde na radotínském letišti byli ponecháni motoroví piloti. Nakonec bylo i toto letiště zrušeno.

Nějaký čas zde zůstala zachována jen travnatá dráha, jako záložní plocha, až do doby, kdy přes ní bylo nataženo elektrické vedení. Po letech vzniklo na severním okraji prostoru původního radotínského letiště další letiště , tentokrát modelářské které obhospodařuje modelářský klub LMK Lipence. Letiště je hojně využíváno i k různým modelářským soutěžím a setkáním. Na několika fotografiích Vám přinášíme atmosféru tohoto pro letecké nadšence zajímavého místa „včera“ a dnes.

Redakce Modelářovo.
Částečně převzato z  Letectví vojenství z.s. autor pan Tomáš Žák.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *