MODELY FROG JURY FIALY


Na náš náhled do krabičky Blackburna Shark od Frogu zareagoval náš brněnský kamarád Jura Fiala a podělil se s námi o jeho vzpomínky na doby minulé a přiložil fotografie jeho postavených „frogů“.

Jsem velký milovník starých kitů, zejména firem FROG, AIRFIX a MONOGRAM.

Proto modely těchto výrobců kupuji, hýčkám a taky občas některý stavím.
Dovoluji si Vám tedy ukázat moje postavené kity fy Frog a také licenčních, (ba i nelicenčních) výlisků různých sovětských výrobců.
Originál FROG jsem kupoval v Tuzexu, když jsem byl ještě na gymnáziu a asi dva roky na univerzitě. Později se občas něco dalo koupit v modelářských prodejnách, ale to byl velmi omezený výběr, občas nějaký Thunderbolt, či Wapiti od Tašigrušky.
Beaufighter od NOVO export, to byla koncem osmdesátých let opravdu bomba.
Po roce 1989 se dostalo koupit poměrně slušné množství výlisků z forem FROGu a začali to balit různí výrobci a prodejci.
Tolik tedy o modelech FROG z mého osobního pohledu.

Mám ještě nepostavené modely:
Miles Master, G.A. Hotspur, Mustang Mk.I, Percival Proctor , Spitfire XIV+ V1, (dar od Jirky Bodečka , ExtraTech), DH Vampire a Tupolev SB.2
Ta „Kaťuška“ mě za totáče stála Revellova Liberatora, takhle fungoval výměnný obchod se zeměmi SSSR.
Nejvíce oceňovanými kity od Frogu byly pro modeláře v mém okolí zejména Hurricane Karla Kuttelwaschera, Hawker Sea Fury, DH Mosquito a dvoukit Spit XIV+ V1.

…..a ještě taková zajímavost, která dnešní generaci modelářů je nepochopitelná.
Za totáče se nedaly koupit modely německých letounů, když měly na obtiskovém aršíku svastiku. Ale Fiat Centauro od FROGu, s markingem jednak italským, ale také německém, prošel. Jak že to?
Ty hakenkrajcy byly totiž bílé na bílém podkladě a asi to ideovým pracovníkům ušlo.

Resumé:
Firma FROG byla a je jeden z nejdůležitějších výrobců plastikových modelů na světě.
A dlouho neexistovali výrobci, kteří by dali na trh tolik modelů letounů zejména britské provenience, přitom na velmi slušné úrovni.
Kéž by se modely FROG s původními boxarty a dekály prodávaly znovu, třeba jako nostalgy series nějaké dobře fungující kitařské firmy. Určitě bych si něco koupil.

Happy modelling!
Jura Fiala

Bristol Blenheim NF Mk I F