MESSERSCHMITT BF 109G-6, 1/72 KP – CLUB LINE, STAVBA, JAN PAVLÍK

Výrobce: Kovozávody Prostějov 1/72
Použité doplňky: Stříkací masky na kabinu AZ Model, leptané upínací pásy AML

Novinkou firmy Kovozávody Prostějov je edice modelů zvaná Club Line. Krabička dostala nový design a záměrem výrobce je uvést na trh stavebnici pro začínající modeláře za příznivou cenu. Tomu je přizpůsoben i stavební návod, který obsahuje kromě sestavy modelu i rozkreslené základní stavební modelářské postupy. Dalším rozdílem oproti klasickým modelům je nabídka pouze jednoho kamuflážního schématu. Kresba na krabičce znázorňuje jaký model a v jaké kamufláži lze postavit včetně fotografie pilota a stručné historie. Uvnitř najdeme dva rámečky s plastovými díly, jeden čirý, obtisky a barevný stavební návod.

Pro svou stavbu jsem si vybral z této edice model Messerschmittu Bf 109 G6/R-6 pilota Friedricha Eberleho z jeho působení v Holandsku na podzim 1943..
Stavebnice obsahuje známý model Bf 109 G6 původně vydaný firmou AZ Model, který byl již mnohokrát recenzován a hodnocen.
Výlisky jsou z šedého plastu a díly jsou čistě odstříknuty. Paneláž je řešena negativním rytím. Plátnem potažené ovládací plochy mají jemně pozitivně naznačené porty. Kokpit je vybaven vším potřebným a i drobné díly jsou vylisovány pěkně a bez otřepů. Překryt kokpitu je vylisovaný v celku a součástí čirého rámečku je i vnitřní pancéřová deska. Obtisky jsou pouze na jeden stroj a obsahují výsostné znaky s prvky markingu dané kamufláže.
Stavba modelu nepřináší žádné obtíže a zvládne ji i začínající modelář. Během stavby jsem použil tmel pouze v přední části, kde se dolepuje vrchní kryt zbraní na motorový kryt. Po vybarvení interiéru jsem doplnil leptané upínací pásy od firmy AML a jedinou vlastní úpravou jsou nové hlavně kanónů z injekčních jehel a anténa vytažená z plastového rámečku. Přilepil jsem kabinu lepidlem Hercules a nalepil na ni stříkací masky od AZ Model. Následoval kontrolní nástřik surfacerem 1000 od firmy Gunze ve spray a byl jsem se stavbou hotov.
Na kamufláž jsem použil barvy Gunze C odstínů 74/75/76 ředěné levelingem. Kamuflážní pole jsem na křídlech vymaskoval pomocí papírových šablon přichycených mascolem. Po odmaskování modelu jsem domaloval štětcem drobné detaily a model nastříkal lesklým lakem Gunze.
Obtisky jsem použil ze stavebnice a popisky použil ze svých zásob. Po nanesení obtisků a jejich opětovnému zalakování jsem přistoupil k znázornění opotřebení provozem. Zvýraznil jsem rytí tmavým washem od MIG Productions a za pomocí olejových barev Umton naznačil úniky oleje z motoru na trupu letounu. Na závěr jsem použil matný lak Gunze a další opotřebení modelu jsem prováděl suchou cestou za pomoci akvarelové stříbrné pastelky.
Sestava celého modelu se obešla bez problémů a již se těším na další zajímavé obtiskové varianty do mé sbírky.

Jan Pavlík
MK 518 Děčín

Vyjádření výrobce – výrobce, firma Kovozávody Prostějov, nemá k textu žádné výhrady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *