LOCKHEED ORION, MERLIN MODELS 1/72, NÁHLED DO KRABIČKY

 V dějinách letectví se pravidelně objevují typy, které změní přelomovým stylem zavedené standardy a zavedou jiné, nové. Když se v roce 1931 objevil Lockheed Orion ukázal světu, že letecká doprava může být rychlá a velmi komfortní. Orion totiž dosahoval rychlosti, kterou létaly tehdejší stíhačky… A zatahovací podvozek mnohé z nich tehdy neměly. Oriony létaly u leteckých společností na americkém kontinentu i v Evropě, Více než sto se jich zúčastnilo i konfliktu ve Španělsku.
Orion byl vydán britskou firmou Merlin Models jako stříkaný model. Zabalen je v pevné kartonové krabičce s kresbou Oriona v barvách letecké společnosti Varney.
vega3
Stavebnice sama o sobě je typickým představitelem tzv. „mixed media kit“ – trup je vylisován z průhledného plastu, velké díly jako nosné a ocasní plochy jsou ze šedého plastu a drobné díly jsou ztvárněny z bílého kovu. Již na první pohled je tedy zřejmé, že stavba nebude snadná a bude vyžadovat určité modelářské zkušenosti.
Celkově se jedná o opravdu „hardcorový“ short run, z dnešního pohledu s nedostačujícími detaily a obsoletním pozitivním rytím. Trup vylisovaný z čirého plastu je dobrým úmyslem výrobce, chtěl modelářům ušetřit práci s vlepováním oken do trupu. Bohužel úroveň lisování a tloušťka materiálu tento dobrý úmysl hodně sráží. Jemnost schází i dílům ze šedého plastu. Detaily z bílého kovu také nesplňují požadavky dneška. Co rozhodně nepotěší je podvozek, odlitý vcelku s kryty.


Výrobce předpokládá, že zákazníci, které tento model osloví již o modelařině něco vědí a tomu odpovídá i stavební návod. Ten je v podobě jednoho listu , jedna strana je věnována stručné historii typu, na druhé pak je poměrně přesný výkres v měřítku, do kterého je vmalováno schéma zbarvení – jeden stroj v barvách letecké společnosti VARNEY, druhý je vojenský spojovací a kurýrní letoun VC-85 v typické US olivové na všech plochách.

Přiložené obtisky mají s ohledem na dobu vzniku velmi dobrý soutisk a věrné barvy. Na první pohled vypadají silnější. Aplikaci jsem nezkoušel, jedná se o sbírkový model….

Dnes se už asi nikdo do stavby Oriona od Merlin Models pouštět nebude, stavebnice patří k vyhledávaným na eBay a jinde. Pokud se ale někdo ke stavbě odhodlá, vynaloží patřičné penzum práce a zapracuje na detailech, bude odměněn pohledným modelem pohledného letadla.

Honza Polc

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *