DOUGLAS A-3D SKYWARRIOR, WARPAINT NO. 112


Vydavatelství Guidelines vydalo v řadě Warpaint pod pořadovým číslem monografii věnovanou typu A-3D Skywarrior, jejímž autorem je Charles Stafrace. Typ je v historii US NAVY tak trochu opomíjen, pojďme si jej připomenout –
Douglas A-3 Skywarrior byl strategický bombardér navržený pro United States Navy, který patřil mezi nejdéle sloužící palubní proudová letadla. Do služby byl zařazen v polovině 50. let 20. století a vyřazen byl až v roce 1991. Po mnoho let po svém zařazení zůstával nejtěžším letadlem, které vzlétalo z paluby letadlových lodí. Letoun obdržel i neoficiální přezdívku „The Whale (Velryba)“. Na konci své služby sloužil jako základna pro elektronický boj, taktický letecký průzkum a jako velkokapacitní tankovací letadlo.

Upravený letoun Skywarrior sloužil i u USAF až do začátku 70.let pod názvem Douglas B-66 Destroyer. Skywarrior byl jedním ze dvou letounů US Navy, které vstupovaly do služby jako strategický bombardér. Druhým typem strategického bombardéru byl palubní nadzvukový letoun A-5 Vigilante. Nicméně rozhodnutím, že námořnictvo bude mít svůj odstrašující jaderný arzenál umístěný na ponorkách, muselo i v jeho případě dojít ke změně určení – na palubní taktický průzkumný letoun.

Ve standardním rozsahu této řady publikací se autor věnuje detailně vzniku a vývoji letounu, zachází skutečně do podrobností. Textová část je doplněna velkým množstvím fotografií (je jich celkem více než 200) a přehledných tabulek, obsahujících třeba sériová čísla či použití u jednotlivých perutí.

Textouvou část pak doplňují barevná schemata vybraných strojů z dílny osvědčeného autora Richarda Caruany. Ten je i autorem výkresové části publikace. (Po dohodě s vydavatelem náhledy na výkresy nezveřejňujeme.)

Samozřejmě nechybí ani obvyklý walkaround, zachycující na barevných fotografiích detaily Skywarrioru.
Pro všechny zájemce o historii US Navy je tato publikace vítaným přírůstkem do knihovny, díky množství fotografií bude i přínosnou pomůckou při stavbě modelu tohoto typu.

Honza Polc

Vyjádření vydavatele – vydavatel, Guideline Publications, nemá k tomuto náhledu žádné výhrady.