CURTISS P-36/H-75, 1/144 MARK 1, NÁHLED DO KRABIČKY

Elegantní stíhačka firmy Curtiss, která se proslavila především během francouzské kampaně v roce 1940. Mnoho lidí také Curtisse kuriózně považuje za francouzské letadlo.
Nyní se tento letoun dočkal i modelu v nejmenším modelovém zmenšení, v měřítku 1/144. S tímto typen přichází momentálně na trh pražská firma MARK 1.

V krabičce s bočním otevíráním najdeme všechny komponenty stavebnice – dva rámečky s plastovými díly pro dva modely, stavební návod, dva překryty kabiny a obtisky.

Na zadní straně krabičky se nacházejí bokorysy všech obsažených obtiskových verzí.

Plastové díly jsou opatřeny jemným negativním rytím a jsou vylisovány v jednom rámečku. Vzhledem k měřítku je to pochopitelné. Technologie výroby sebou nese jemný otřep na styčné ploše polovin formy. Začištění nebude problematické.

Křídlo je vylisováno jako jeden kus, což velmi usnadní stavbu, navíc díky tomuto řešení dostáváme daleko realističtější vzhled podvozkové šachty. V tomto měřítku naprosto dostačující.
Chválím také naznačení bočních panelů v prostoru pilota, věc, která se v tomto zmenšení moc nevidí.

Překryty kabiny mají zvlášť vylisované „uši“, typické pro stroje P-36 a P-40. Vylisovány jsou čistě, jsou dostatečně tenké a průhledné. Na povrchu jsem nenašel žádné škrábance.

Stavební vávod tvoří oboustranný list formátu A4, stavební návod v jednotlivých krocích odkazuje na zbarvení detailů, kamuflážní schemata jsou vytištěna plnobarevně. Jejich výběr hodnotím jako zajímavý.

Ke stavebnici je přiložen aršík obtisků z dílny brněnské firmy BOA. Soutisk je bezchybný a barvy odpovídají. Příjemným bonusem jsou obtisky palubních desek.

Závěrem – stavebnice „Hawku“ ve stočtyřiačtyřicetině chyběla. Krok firmy MARK 1 hodnotím velmi kladně. Stavebnice je na dané měřítko překvapivě detailní a je hezky zpracovaná. Pro zájemnce o historii československého letectva se zaplnila další velká díra v kolekci. Stavebnici jednoznačně doporučuji.

Jan Doleček

Vyjádření výrobce – výrobce, firma MARK 1, nemá k textu recenze žádné výhrady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *