BREWSTER BUFFALO BW-372, SUOMEN ILMAVOIMUSEO TIKKAKOSKI

Finská letecká a vojenská muzea jsou světoznámá kvalitními expozicemi, které mnohdy obsahují zajímavé unikáty. O jedné z těchto zajímavostí, vraku Buffala, nám poskytl informace Oto Meier. Rádi jeho článek zveřejňujeme. Budeme jen rádi, pokud se o podobných zajímavostech s námi a čtenáři podělí i další autoři.

Dne 25. června 1942 se odehrál vzdušný souboj severovýchodně od jezera Seesjarvi (dnes Segozero), kdy se stroje z 2. Lentue a 3. Lentue (letky) /LeLv (Lentolaivue – stíhací perutě) 24 střetly v 15-minutovém souboji s Hurricany z 609. IAP.

3. letka hlásila sestřel čtyř Hurricanů, zatímco 2. letka tří, ale ztratily také dva Brewstery. První ztrátou bylo Buffalo B-239 s kódem BW-381 který pilotoval Kersantti (seržant) Kalevi Anmila. Druhý ztracený B-239 byl právě náš BW-372 pilotovaný velitelem 2. lentue Luutnantti (poručíkem) Laurim Pekurim.

2 Hurricany sestřelil Pekuri, který byl pozdějí zasažen a s hořícím Brewsterem nouzově přistál na hladině velkého jezera Kolejärvi. Letoun šel okamžitě ke dnu ale Pekurimu se podařilo se z kabiny dostat a vyplavat na hladinu. Poté ušel 20 kilometrů, než se mu podařilo dostat zpátky ke svým.

Lauri Pekuri posléze prošel výcvikem na Bf-109G. Absolvoval další bojové lety až do osudného 16. června 1944. Toho dne byl během letu z Immoly to Lappeenranty sestřelen v souboji s IL-2 Šturmovikem. Motor jeho letounu se zastavil a Pekuri musel nouzově přistát bohužel ale na sovětské straně linií. Byl zajat a poslán do zajateckého tábora u Leningradu. V prosinci 1944 byl ze zajetí propuštěn. Po zdravotní karanténě a dovolené se vrátil ke své jednotce,

Laponské války se však neúčastnil. Celkově dosáhl 18 a půl sestřelů. V padesátých letech se stal prvním finem, který překonal zvukovou bariéru letěl tehdy na letounu Hawker Hunter.

Podílel se zároveň na testování Migů-21 které Finsko hodlalo koupit. V roce 1980 se přestěhoval do Španělska, napsal zde své paměti a dne 3. srpna 1999 ve věku 82 let zemřel.

A BW-372? Ten ležel v jezeře Kolejärvi dlouhá léta až do srpna roku 1998, kdy byl z jezera vyzdvižen. Letoun byl v roce 2004 odvezen do National Museum of Naval Aviation ve floridské Pensacole. V roce 2008 byl darován Ilmavoimamuseu v Tikkakoski u příležitosti 90-ti letého výročí finského letectva kde je vystaven do dnešních dnů.

Oto „Spitfire“ Meier

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *