AERO L-39MS/L-59, 1/144, MARK I, NÁHLED DO KRABICE

Na trhu existuje spousta firem, velkých i menších, až po ty úplně malé. Pozornost věnujeme pokud možno všem, dnes se díváme do typické žluté krabičky Mark I.

L-39MS byl modernizovaným nástupcem známého cvičného letounu Aero L-39 Albatros. Měl poněkud přepracovaný trup, nový motor DV-2, moderně vybavený kokpit a mírně zvětšené nádrže na koncích křídla. Dobrým rozlišovacím prvkem je nahoru vyklápěný překryt obou pilotních kabin. Pro čs. letectvo bylo vyrobeno 6 kusů, z nichž 2 byly po rozpadu federace předány na Slovensko, a po vyřazení z českého letectva byly letouny prodány do USA soukromníkům. Pod označením L-59 bylo vyrobeno 60 kusů, které šly na export do Egypta a Tunisu.

Model L-59 vydala ve své, už dost početné, řadě modelů v měřítku 1/144 firma MARK I Models. Stavebnice je uložena v tradiční, podlouhlé, žluté krabičce s bočním otevíráním. Na titulní straně je pěkná fotografie L-59E v letu, na zadní straně nalezneme čtyři bokorysy s možnými zbarveními. Máme možnost postavit L-39MS českého či slovenského letectva, egyptský L-59E nebo tuniský L-59T.
Stavebnice je uvnitř uložena v sáčku, kromě plastikových dílů obsahuje i resinové, vakuově tvářený překryt kabiny, obtisky a návod.

V sáčku nalezneme tedy dva malé plastikové stromečky s díly, ty jsou použité z už dříve vydané stavebnice letounu L-39 Albatros. Díly jsou vylisovány čistě s jemným rytím a pěknými detaily. Několik dílů nám po stavbě zbyde.

Dále jsou zde dva samostatně zabalené odlitky s díly představujícími variantu L-39MS/L-59. Z resinu je odlit celý nový trup, vodorovné ocasní plochy, přední části křídelních palivových nádrží a podvozkové kryty. Odlitky jsou velice pěkné, povrch je krásně hladký s jemným rytím a jsou nezkroucené.

Překryt kabiny je vakuově tvářený z acetátu, k dispozici je jeden. Je čistý, bez škrábanců s dostatečně výrazným rámováním.
Obtisky jsou špičkově vytištěny s ostrými detaily, bez jakéhokoliv přesazení. Z vlastní zkušenosti s několika jinými stavebnicemi tohoto výrobce můžu konstatovat, že se s nimi pracuje naprosto bez problémů. Netrhají se a velice dobře přilnou a kopírují povrch.

Stavební návod je vytištěn oboustranně na papíru formátu A4, barevně. Je přehledný a pro pohodovou stavbu naprosto dostatečný. Obsahuje barevně vytištěná čtyřpohledová schémata pro všechny čtyři obtiskové varianty.

Na první pohled vypadá stavebnice velice přitažlivě a láká ke stavbě, do které se také brzy hodlám pustit. Navíc získáme model vzácnější verze, jinak velice známého a rozšířeného Albatrosu.

Roman Šlajer

Vyjádření výrobce – výrobce, firma MARK I, nemá k textu výhrady. Jako doplnění recenze nám výrobce zaslal dvě zajímavé fotografie L-59

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *