AERO L-159 ALCA, 1/144 MINIWING, NÁHLED DO KRABIČKY

Alca byla jedním z modelů, které měly na konci září v Lysé nad Labem na E-dayi svoji premiéru. Mezi českými modeláři určitě zavládla radost a očekávání, konečně se dočkáme Alcy jako stříkané stavebnice, navíc bude brzy i v měřítku 1/72 a to hned od dvou firem, také jako plastikový model a i jako rezinový.

V měřítku 1/144 vznikl L-159 ve spolupráci firem Miniwing a Jbr. Přičemž Miniwing měl na starosti výlisky a Jbr obtisky. Koupit si Alcu můžeme od obou firem v mnoha přebalech. Já si pořídil dvě stavebnice, obě od Miniwingu, jsou v dnes už méně vídaném pytlíkovém vydání, každý přebal obsahuje jednu možnost zbarvení, já mám Alcu od českého letectva a od firmy Draken International, provozující L-159 v USA, konkrétně mám provedení s tzv. arktickou kamufláží. Také je k dispozici třeba přebal s Iráckou Alcou. Miniwing nabízí model také v krabičce, kde jsou hned čtyři možnosti zbarvení a je doplněna rezinovou výzbrojí.

Jbr nabízí dva přebaly, z jednoho můžeme postavit prototyp Alcy s barevnými českými znaky a výstavním číslem z aerosalonu. Druhý přebal umožní postavit Alcu v atraktivním zbarvení napodobujícím letoun Spitfire, je zde možnost udělat jak letovou podobu, tak podobu pro pozemní vystavování s plnými britskými znaky.
Pytlík, ve kterém model koupíme, je chráněn kartónem, na kterém ze zadní strany nalezneme schéma zbarvení. Uvnitř máme ještě menší igelit s výlisky a leptem, dále obtisky a návod ke stavbě.

Výlisky jsou kvalitní, bez otřepů a vtaženin. Rytí je jemné, do hloubky. Na spodní straně křídla jsem nalezl jednu poškozenou linku, oprava bude snadná. Čirý díl zde máme jeden a to překryt kokpitu. Stěna je bohužel poněkud silnější, rámování je velice jemné.

Také zde máme malý lept, obsahuje několik antén.

Obtisky navrhla firma Jbr, vytiskla je BOA Agency. Jsou pěkně detailní, soutisk i barvy jsou v pořádku. U českého přebalu máme dva malé opravné aršíky.

Návod se vešel na jednu stranu formátu A5, je přehledný, stavba podle něj bude jednoduchá. Z druhé strany nalezneme schéma rozmístění dílů v rámečcích.
L-159 mi udělal velkou radost a jestli bude tak dobře pasovat, jak dobře vypadá, bude stavba zábavou.

Roman Šlajer

Vyjádření výrobce – výrobce, firma Miniwing, nemá k textu náhledu žádné výhrady.