AERO 42, LEGATO 1/72, POHLED DO KRABICE

Aero A-42 byl rychlý jednomotorový hornoplošník pro tříčlennou posádku pilota, pozorovatele-bombometčíka a radiooperátora-zadního střelce. Dřevěná kostra křídla byla potažena překližkou, kovová kostra ostatních částí potažena plátnem. Pevný podvozek, na zádi ostruha, řadový motor pohánějící třílistou vrtuli. Přední a zadní část trupu byla propojena chodbou přes pumovnici. Letoun byl vyroben ve dvou prototypech.

Stroj vzbudil velký zájem zejména proto, že s ním rotmistr Svozil roku 1930 vytvořil světový rekord – na okruhu dlouhém 1000 km se zátěží 500 kg dosáhl rychlosti 253,428 km/h. Zejména druhý prototyp měl ovšem množství nedostatků, například příliš dlouhé starty a přistání, takže se sériové výroby nedočkal.
Z uvedeného úvodu je jasné, že typ stál a stojí mimo zájem výrobců stříkaných stavebnic. Naopak ale vždycky lákal producenty epoxidových a resinových modelů.

Dnes se nostalgicky ohlédneme za resiňákem z produkce firmy Legato.

dsc07373

Model byl dodáván v krabičce s barevnou kresbou od Gustava Hýbnera. V tvrdé karotové krabici na nás čeká stavebnice odpovídající standardu doby vzniku.

dsc07375

Celý model se skládá z dvacítky PUR dílů, které jsou čistě a bez chyb odlity z pryskyřice typické barvy. Ztvárnění povrchových detailů je dostačující, pro vylepěení můžeme například výfuky nahradit trubičkami.

dsc07376

dsc07377

dsc07378

Součástí stavebnice je i planžeta fotoleptů, obsahující jemné detaily, celkem jich najdeme na planžetě 11. Acetátové kabiny jsou ve stavebnici dvě, pro první i druhý prototyp tohoto elegantního stroje.
Návod je vytištěn na listu formátu A4, šest stavebních kroků nás provede stavbou, zadní strana pak obsahuje barevná schemata zbarvení obou prototypů. Celý návod je vytištěn černobíle. Přiložené obtisky umožňují postavit oba prototypy.

dsc07374

Resinové modely jsou primárně určeny zkušeným modelářům a těm stavba Aera 42 od Legata nebude činit potíže.
Na závěr bych ještě dodal, že tato stavebnice byla prvotinou firmy Legato a hned získala na Modellhobby 1997 ocenění model roku.
Dnes již doba příliš PUR modelům nepřeje, i tato stavebnice je již delší dobu mimo výrobní program firma a o její reedici se neuvažuje. Pokud jste fanda čs. letectva a na Aero 42 někde narazíte, s koupí příliš neotálejte.

Petr Bříza

Vyjádření výrobce – výrobce, firma Legato/AZ model, nemá k textu žádné výhrady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *