Zlin Z-142 KP – testovací stavba

Právě přichází do prodeje model velmi rozšířeného cvičného a akrobatického letounu Zlin Z-142.

Model je vyroben z opravených, vyčištěných a náležitě upravených forem firmy Aeroteam, kterou jsme získali do našeho vlastnictví. Nově jsou pomocí 3D frézování doplněny oba chybějící kniply a je upravena vrtule – nyní s osou. Čelo motoru má nyní po úpravě otvor pro vrtulovou osu. Použitím jiného plastu jsou také zcela odstraněny oproti původním výliskům poměrně velké propadliny na křídlech a trupu. Model je doplněn zcela novou vstřikovanou kabinkou – původní byla acetátová.

Po těchto úpravách a doplnění se tento model v modelářském světě určitě neztratí .

Testovací výlisky jsem jako vždy „hodil“ do kupy a pár foto Vám ze stavby zde přinášíme. Stavba tohoto prcka je vcelku v pohodě, lepeno naším KP – kovozávodským lepidlem. Větší pozornost si dejte při vlepování kokpitu – je potřeba v zadní části trochu zbrousit, dopasovat do trupu. Nezapomeňte doplnit závaží do předku trupu. Také je potřeba věnovat trochu pozornosti spoji trup – křídlo. Lehké dopasování a dodržení správné geometrie včetně vzepětí díky absenci usazovacích kolíčků je nutnou modelářskou rutinou. Kabinka pasuje poměrně v pohodě , po usazení se v zadní části nevyhneme drobnému dotmelení. Drobné upozornění! Rám kabiny musí po usazení na trup vpředu okolo čelního štítku a po bocích lehce vystupovat nad povrch trupu, takto je to správně! (odsouvá se směrem vpřed nad motorový kryt. Model je v základním provedení záměrně trochu zjednodušen absencí velmi drobných detailů jako jsou stupačky, výfuky, anténky a táhla vztlakových klapek. Pro naši širokou modelářskou veřejnost je tato volba vyhovující a přijímána s povděkem. Zkušený modelář si tyto detaily bez problému doplní, nebo počká na naší leptanou sadu kovových dílů pro tento model ,která je v přípravě. Masky na tento model náš nový zcela jistě seženete u firmy Peewit.

Závěr? Tento model jistě potěší příznivce československých konstrukcí. K dostání bude okolo poloviny září u všech dobrých prodejců a již nyní na našem firemním e- shopu https://eshop.kovozavody.cz/