WHITE M-3 HALF TRACK WALKAROUND


M3 Half-track byl polopásový obrněný transportér americké armády během druhé světové války. Byl u amerických vojáků populární stejně jako Universal carrier u britských. Byl to však multifunkčnější transportér, protože uvezl 10 mužů a dosahoval rychlosti kolem 72 km/h s dojezdem kolem 320 km. Používal se také jako stíhač tanků nebo nosič minometu či dělostřelecký tahač. V rámci dohody o půjčce a pronájmu byl dodáván i do SSSR.

Obrněné transportéry Half-track měla ve výzbroji i Československá samostatná obrněná brigáda.

Obrněný transportér M3, stejně jako jeho protějšek M2, vznikl v meziválečném období podle francouzského kolopásu značky Citroën-Kégresse. Zatímco M2 Half Track Car byl určen zejména jako dělostřelecký tahač, M3 byla používána zejména jako obrněné vozidlo pro přepravu pěchoty, ovšem i v tomto případě došlo k mnoha úpravám k dalším účelům. M3 měla delší trup než M2 a byla uzpůsobena k přepravě pěchoty. Součástí výzbroje M3 byl 12,7 mm kulomet umístěný nahoře za kabinou osádky a další 7,62 mm kulomety by mohly být použity z prostoru pro přepravu vojáků. Celková produkce M3 činila téměř 41000 vozidel. Pro potřeby spojenců za druhé světové války v rámci programu Lend-Lease bylo v americké firmě International Harvester vyráběna obměna kolopásu M3, nazvaná jako M5.

Autor fotografií – Randy Malmstrom, zveřejněno se souhlasem autora. Author of the pictures Randy Malmstrom, published with his permission.