WESTLAND WESSEX HC.2/HCC.4/HU.5/Mk.52, MARK 1 1/144, NÁHLED DO KRABIČKY

Westland Wessex je britský víceúčelový vrtulník ze začátku šedesátých let. Byl využíván mimo jiné jako protiponorkový, transportní nebo záchranářský. Byl poměrně úspěšný, hojně se i vyvážel a také byl používán v civilním sektoru.

Stavebnie je, jako tradičně, jedním z několika přebalů tohoto vrtulníku od výrobce Mark I models. Z této krabičky si můžeme postavit hned čtyři různé verze vrtulníku Wessex. HCC.4 byla VIP verze používaná RAF pro přepravu královské rodiny, HU.5 byla transportní verze Royal Navy pro přepravu mariňáků, Mk.52 byla vývozní transportní verze pro Irák a HC.2 byla transportní verze pro RAF, zde nám ji výrobce nabízí v barvách Uruguaye. Stavebnice je uložena v podlouhlé, žluté krabičce s bočním otevíráním. Vepředu je fotografie vrtulníku z královnina flightu, na zadní straně jsou čtyři bokorysy se zbarvením.

Model se skládá ze dvou šedých plastikových rámečků, jednoho čirého stříkaného, dále z dvou rezinových odlitků, z nichž jeden je čirý, aršíku obtisků a návodu.

Plastikové díly jsou v tradiční perfektní kvalitě tohoto výrobce. Čistý, hladký povrch, jemné, krásné rytí a bohaté detaily.

Model má základ pilotního kokpitu, pro toto měřítko naprosto dostatečný, nákladový prostor není nijak řešen, což však není problém, vidět tam okny stejně nic nebude.
Čiré díly jsou perfektní, bez vad.

Z rezinu jsou odlité schůdky pro královskou verzi a z čirého je panel se dvěma bočními okny a dvě samostatná okna nákladového prostoru. I ta jsou určena pro verzi HCC.4. Odlitky jsou v pořádku, bez povrchových vad.

Obtisky jsou podobně jako v ostatních modelech výrobce pěkné, s bezvadným soutiskem s čitelnými popiskami. Bohužel obtisky mi připravily jedno zklamání z této stavebnice, neobsahují modrý a ani bílý pruh, které zdobí červenou, královninu verzi a nechávají jejich tvorbu čistě na modeláři.

Chtěl jsem tuto verzi stavět, neumím si však představit jak maskuji hlavně hodně tenký bílý proužek oddělující modrou od červené. Asi si tedy budu muset vybrat jedno ze zbylých tří zbarvení.
Návod je barevně oboustranně vytištěn na formátu A4, kromě přehledného postupu stavby zde nalezneme všechna čtyři schémata zbarvení.

Model vypadá na první pohled naprosto skvěle a přes pro mě zklamání s obtisky ho doporučuji k pořízení, podívejte se i na další přebaly, které nabízejí mnoho krásných zbarvení. Tyto vrtulníky sloužily v opravdu pestrých barvách.

Roman Šlajer

Vyjádření výrobce – výrobce, firma MARK I, nemá k textu náhledu žádné výhrady.