„VELKÝ MALÝ SVĚT“, STÁLÁ EXPOZICE PROSTĚJOVSKÉHO MUZEA

Prostějovské muzeum a galerii poctila ve čtvrtek 13. září vzácná návštěva – za účasti představitelů Hanáckého klubu plastikových modelářů, který letos oslavil už 44. výročí svého trvání a jehož členové, často stále aktivní nebo bývalí příslušníci letectva, slavili významné úspěchy na mnoha národních i světových soutěžích, se s vedením a pracovníky muzea a galerie setkalo velení 22. základny vrtulníkového letectva z Náměště nad Oslavou a členové Svazu letců ČR.

Celá akce byla slavnostní vernisáží letos otevřené nové stálé expozice „Velký malý svět“, představující historii a současnost světově proslulých Kovozávodů Prostějov, úspěchy prostějovských modelářů nebo třeba historii slavné, byť dnes neprávem pozapomenuté prostějovské stavební firmy Hrbata – Smékal, jednoho z hlavních tvůrců předválečného československého lehkého opevnění.

Současně chtěli hosté slavnostní vernisáže podpořit Muzeum a galerii v Prostějově v nastoupené cestě, protože nová společensky významná expozice čelí od svého počátku mediálnímu tlaku, lžím a pomluvám, významným dílem i díky neutuchající mediální masáži pomýleného prostějovského dětského „aktivisty“ Jakuba Čecha.

I přes neustálou kritiku a napadání vedení muzea a galerie považuje novou stálou expozici za správný krok. Jak potvrdil jeho ředitel Daniel Zádrapa: „Jsme velmi rádi, že se nám podařilo navázat širokou spolupráci se složkami Armády České republiky, Svazem letců a prostějovskými modeláři.

Je trestuhodné, že v Prostějově, městě se slavnou vojenskou historií, kde již za první republiky bylo sídlo vojenského leteckého učiliště, ještě nedávno zde sídlila letecká vrtulníková základna, městě, odkud pocházeli známí tvůrci československého vojenského opevnění, kde sídlí 601. skupina speciálních sil Armády České republiky, kde vznikly a působily světově proslulé Kovozávody Prostějov, na jejichž výrobcích vyrostli modeláři z Hanáckého klubu plastikových modelářů, kteří svou prací vynikli na řadě světových výstav a soutěží, taková expozice dosud chyběla. Velkou chybu minulosti se snažíme novou expozicí napravit a do budoucna plánujeme její další obohacování a zvětšení, aby představila naši vojenskou, zejména leteckou historii v plné šíři. Chystáme také řadu doplňkových akcí a překvapení pro širokou veřejnost.“

Expozici byla věnována i pozornost v tisku, viz článek v odkazu:
http://www.itydenik.cz/zpravy/plastikove-modely-maji-sve-misto-v-muzeu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *