Sopwith Pup byl britský stíhací letoun nasazený v 1. světové válce, vyráběný firmou Sopwith Aviation Company a jeho oficiální název byl Sopwith Scout. Dostal přezdívku Pup (Štěně), protože vypadal jako menší verze dvoumístného letounu Sopwith 1½ Strutter. Přezdívka Pup nebyla používána oficiálně, protože byla údajně považována za ponižující. V současné době je však rozšířenější než oficiální název.
Sopwith Pup byl velmi uznávaný letoun. Byl příjemný pro pilotáž, jednoduchý pro údržbu a spolehlivý. Jeho velká křídla byla výhodná pro stoupání i obratnost, především ve vysokých výškách. Jeho motor měl nižší výkon než motor německého Albatrosu D.III, ale podle vyjádření britského leteckého esa Jamese McCuddena byl schopen dvou otáček na prostoru, který Albatros potřeboval k jednomu otočení.
Podíváme se dnes do krabičky Pupu od firmy HR model. K dispozici máme stavebnici s katalogovým číslem P72043, což je verze s raketami Le Prieur. Výrobce nabízí několik dalších stavebnic, které se liší především obtisky.Co tedy v modelu dostáváme?
Stavebnice je zabalena v typické krabičce výrobce, modré s bočním otvíráním. Na přední straně je barevný bokorys, na zadní straně je upoutávka na další stavebnice výrobce.
Uvnitř najdeme plastové díly, návod, obtisky a miniaturní fólii s čelním štítkem. Všechny součásti stavebnice jsou zabaleny v igelitovém sáčku.
Plastové díly jsou vyrobeny technologií short run. Jsou celkem ve čtyřech rámečcích a odstříknuty jsou velmi čistě s jemnými povrchovými detaily. Z tohoto úhlu pohledu se jedná o opravdu nadstandardní model vyrobený touto technologií. V naší stavebnici je dílů celkem 65, všechny ale ke stavbě nepoužijeme. Rámečky jsou společné pro všechny verze a tak v nich najdeme tři motory, dvě vrtule, tři kryty motoru a dvoje kola. Určitě vítaný zdroj náhradních dílů. Dva díly jsou z čirého plastu – čelní štítek a překvapivě baldachýn horního křídla.
Díly trupu jsou naprosto příkladně zpracované. Na křídlech je občas vidět mapy v plastu, ty ale po nabarvení zmizí. Drobné díly budou vyžadovat začištění, především hran a styčný ploch polovin formy. Celkové zpracování detailů, třeba motorů, je pro vitrinkovou stavbu naprosto dostačující.
Větší pozornost věnujte začištění křídelních i trupových vzpěr. Zajímavě je řešena sestava interiéru, která se částečně vlepuje do trupu a částečně na horní stranu spodního křídla, které zároveň tvoří podlahu cockpitu.
Návod je ve standardu výrobce. Stavební kroky jsou logicky řazeny a vytištěny na listu formátu A4. Návod je přehledný a dostatečně srozumitelný. Použití alternativních dílů je dostatečně popsáno. Zmíněno je i zbarvení některých detailů. Co v návodu chybí je schéma výpletů, zde bychom výrobci doporučili změnu. Na vloženém listu A5 najdeme tři kamuflážní schemata, opět vytištěná černobíle, ale v dostatečné velikosti, takže správné zbarvení nebude činit větší problém. Barvy jsou uvedeny pouze názvem, neodkazují na žádného konkrétního výrobce.
Obtiskový aršík nemá žádný problém se soutiskem, barvy jsou věrné. I drobné popisky jsou čitelné. Výrobce obtisků na aršíku není uveden, podle stylu zpracování usuzujeme na brněnskou firmu BOA. Neměl by tedy být ani problém s vodičkami, obtisky BOA na běžně používané obtiskové chemie reagují bez problému.
Závěrem – stavebnice Pup od HR model je kvalitním základem pro stavbu věrné makety. Na trhu mu konkuruje výrobek Airfixu. Podle našeho názoru je stavebnice HR model tím lepším základem pro stavbu modelu, což je samozřejmě dáno dobou vzniku obou stavebnic. Zájemcům o období „Velké války“ tuto stavebnici doporučujeme.
Petr Bříza
Vyjádření výrobce – výrobce, firma HR model, nemá k textu náhledu výhrady. Jako doplňující informaci nám sdělil, že pro stavebnice Sopwith Pup se připravuje planžeta leptaných dílů ve spolupráci s firmou Hauler. Jako výrobce obtisků nám potvrdil firmu BOA