SCHWALBE 1/72 OD AIRFIXU, CO NÁS ČEKÁ?

Nová Schwalbe od Airfixu patří mezi očekávané modely. U nás o to víc, že skutečné Me 262 létaly pod označením S/CS-92 v poválečném Československu. I proto jsou na nový model velmi zvědaví místní modeláři.
Pro ty, kteří už pomalu plánují stavbu máme na Modelářovu i detailní walkaround.

Airfix „vlaštovku“ představil in natura v Norimberku na veletrhu letos v únoru. Teď byly zveřejněny další informace o novince, která je takříkajíc už na spadnutí, pojďme se podívat, co nás tedy čeká….

Boxart Me 262 je tradičně akční
Boxart Me 262 je tradičně akční

Boxart je plný akce, jak jsme u Airfixu zvyklí. Tentokrát zachycuje „schwalbinu“ v souboji s létajícími pevnostmi kdesi nad Německem. Obrázek určitě zaujme a s ohledem na mladou generaci, která houfně hraje WoT a další PC hry je zvolen naprosto správně.

Norimberk 2017
Norimberk 2017

Poprvé jsem viděl Me 262a „na živo“ letos v Norimberku. Podle mého čistě soukromého názoru prezentace novinky, od které se jistě u Airfixů očekává finanční zisk byla tak trochu rozpačitá. Modelu chybělo aspoň závaží do přídě, aby stál „na všech třech“. Zaujalo mne řešení překrytu kabiny, které díky vylisování s částí trupu posouvá tmelení (bude-li ovšem třeba) dál od míst, která mají zůstat čirá. Je to chytré řešení, bohužel ale mezi modeláři nepříliš oblíbené. Designově totiž stavebnici rozhodí a dnešní modeláři nakupují hodně podle oka a vzhledu dílů v rámečku. S ohledem na stavbu ale za mne – palec nahoru.

a03088.5

a03088.3

Internet se přímo hemží různými rendery chystaného modelu. Z nich je minimálně vidět, že Me 262 bude v rozumné míře detailní a tvarově odpovídat. Jak bude přesná, to ukážou až testovací stavby, které se určitě objeví záhy poté, co vlaštovka přistane na pultech.

a03088.2

a03088.4

Na renderech je vidět, že Airfix zpracoval detailně podvozkové šachty hlavního podvozku a vyvaroval se chyby, kterou udělal německý Revell v devadesátých letech u svých dvaasedmdesátkových modelů.

Stavebnice bude ve standardu Airfixu a bude obsahovat dvě kamuflážní schemata, obě strojů německé Luftwaffe. Na Schwalbe samozřejmě existuje mnoho různých aršíků, zájemci o jiné zbarvení tak mají poměrně snadnou situaci.

a03088-bsv-b

a03088-layout-b

a03088-bsv-a

a03088-layout-a

Důležitá je určitě i cena. Airfix si momentálně líže rány po přepálené sezóně 2015 a ceny se posunuly do vyšších hladin. Schwalbe byla zařazena do stejné cenové hladiny jako Beaufighter a lze očekávat, že na pultech prodejen v ČR bude stát kolem 500,- Kč.

K modelu se určitě ještě vrátíme s náhledem do krabičky.

Honza Polc

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *