REPUBLIC RF-84F, 1/72 PJ PRODUCTION, NÁHLED DO KRABIČKY

Chcete-li si v měřítku 1/72 postavit F-84, máte docela smůlu. Je to zvláštní, ale dobrá stavebnice prostě není. Myslím vstřikovanou.
Pro fajnšmekry byla k dostání, dnes už jen v bazarech, hezká průzkůmná „osmdesátčtyřka“ od belgické firmy PJ. A na rezinovou stavebnici byla dost nadstandardní.

Kromě dílů z polyuretanu jste v krabičce našli planžetu leptů, acetátovou kabinu, tu pro jistotu hned dvakrát. Vytažená z přiměřeně silného acetátu, který ani po letech nezažloutl.

Nadstandardní byl i návod, černobílý ale srozumitelný a přehledný, dělící stavbu do logicky navazujících kroků. Přiložen byl i aršík obtisků, umožňující postavit jednu ze čtyř verzí – belgický stroj, dánský a po jednom stroji norském a italském.

Samotné díly odlité z polyuretanu „přírodní barvy“ mají jemné povrchové detaily, jemné negativní rytí a stavebnice obsahuje velké množství detailů, nejen cockpitu ale i podvozkových šachet.

Kvalita odlití je dostatečná, jen u některých drobných dílů najdeme drobné „camfourky“ resinu, které ale odstraníme naprosto bez problému.

A tak jediné, co mne nepřesvědčilo jsou díly odlité z bílého kovu, tvořící především součásti podvozku kvůli hmotnosti modelu. Bohužel povrch je pro tuto technologii typický. Ale při troše práce…

Pokud někde RF-84F od PJ production uvidíte, neváhejte. Je to s podivem, ale je to i v roce 2017 jediná slušná stavebnice tak významného typu.

Honza Polc

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *