NEJEN PIVO JAKO KŘEN, PILSENKIT 2018


Poslední prázdninový víkend patří již nějakou dobu plzeňskému Pilsenkitu. Potkáváme tak obličeje plné radostného očekávání školního roku. Ne u přítomných dětí, spíš u jejich rodičů, kterým nastane opět období většího klidu. Zahálka prostě mladým lidem škodí.

Pilsenkit se i letos konal v hale TJ Lokomotivy Plzeň. Ta poskytuje dostatek prostoru i světla, pro akci je to ideální místo. Po letních nesnesitelných vedrech snad ani nikomu nevadilo, že sobota byla pošmourná a během dne několikrát zapršelo. Naopak, počasí přispělo k rozhodování jestli do Plzně nebo na Tankový den, případně na CIAF. I pořadatelé potvrdili, že podle prodaných vstupenek byla návštěva větší než při loňském ročníku.

Kluci z pořádajícího klubu měli halu perfektně připravenou už v pátek, prodejci tak mohli nachystat své stánky během pátečního večera a sobota tak postrádala ranní stres. Stoly pro soutěžní i nesoutěžní modely se začaly zaplňovat hned po otevření haly. Podle některých návštěvníků jich bylo letos o něco méně, já jsem ale žádný propad nezaznamenal. Průměr vystavených letadel, bojové techniky, lodí a dalších předloh byl velmi vysoký, ale na to jsme si na Pilsenkitu už zvykli.

Díky počasí se většina účastníků zdržovala v hale nebo v přilehlé restauraci a tak se se potkalo mnoho známých. Konec prázdnin předznamenal hlavní témata – uplynulé dovolené a děti chystající se do školy. Samozřejmě bylo po dlouhé letní pauze potřeba doplnit domácí stohy v kitníku, modeláři tak využili opravdu široké nabídky přítomných prodejců, majitele měnily modely i na „igelitkové burze“.

Hodnotné workshopy přilákaly velké množství zájemců, kteří se tak mohli přiučit nové modelářské techniky. Nejen malé kluky přilákaly kamióny, sklápěčky a bagry, které předváděl místní RC klub. A samozřejmě nechyběl skákací hrad.

Vyhlašování výsledků, naplánované na třetí hodinu odpolední mělo spád a švih, to chválíme, často se tak profesionálně zvládnuté moderování nevidí. A po vyhlášení rozloučení s kamarády, upřesnění kde se znova potkáme a cesta k domovu. Fajn sobota na západě Čech, jinak se to shrnout nedá.

Děkujeme pořadatelům a přejeme jim dostatek sil do dalšího ročníku. A děkujeme účastníkům a návštěvníkům za podporu. Všichni jste byli úžasní.

Honza Polc