Mustang Mk.IV/P-51K – Airfix 1/48

Letité rčení říká, že Spitů není nikdy dost. Jak to tak vypadá, s Mustangy to bude letos podobné…

Mustang Mk.IV/P-51K

Airfix 1/48

North American P-51 Mustang byl jednomístný stíhací letoun dlouhého doletu, který během druhé světové války sloužil na straně spojenců. Jednalo se o jeden z nejúspěšnějších typů stíhacích letounů. Většinou doprovázel bombardéry při náletech na Německo a spojencům pomohl získat vzdušnou převahu. Byl nasazen i v Tichomoří proti Japonsku. Korejskou válku stroj začal jako hlavní stíhačka a bitevní letoun spojenců, ale v jejím průběhu byl nahrazen proudovými letouny. V některých letectvech Mustang sloužil ještě na začátku 80.let. Řada letuschopných letounů soukromých majitelů létá dodnes. (by Wiki)

Verze P-51K byla verze vyráběná v Dallasu, která se od verze P-51D odlišovaly použitou vrtulí – továrna Hamilton Standard nestačila dodávat původní vrtule a tak pro verzi P-51K byly použité ocelové vrtule Aeroproducts s mírně menším průměrem a listy vrtule byly duté. Většina P-51K bylo dodáno s mírně delší kabinou. 594 kusů P-51K bylo dodáno do Velké Británie pod označením Mustang Mk.IVA.

Právě tuto verzi si vzal jako předlohu pro svůj nový model Airfix, který vychází z kitu vydaného před dvěma lety doplněním o rámeček s vrtulí Aeroproducts.

Model

Stavebnice sestává ze 4+1 rámečků z tradičního šedivého plastu a jednoho průhledného. Zpracování je odpovídající současným stavebnicím Airfixu.


Detaily jsou provedeny dobře, měly by uspokojit i náročnější modeláře. Paneláž je airfixovsky hlubší, to určitě přivítají příznivci vylitých spár. Trup i křídla jsou rozřezány jen decentně v rámci nezbytných dělení.


Vnitřní součásti (interiér, šachty) se skládají z více dílů, což je dnes obvyklé. Přídavné nádrže jsou ve dvou verzích. Na některých dílech jsou ve viditelných místech stopy vyhazovačů, ale je to je rovných plochách, což půjde snadno napravit.

Pohyblivé části jsou vylisovány odděleně, klapky jsou ve dvou provedeních – zatažené a sklopené, což je nejčastější stav při odstavení letounu.

Různé provedení je i podvozkových kol, stejně tak mřížky pod motorem. 

Vrtule Aeroproducts, rozdílový rámeček proti verzi stavebnice vydané v roce 2017.

Průhledné díly jsou krásně čiré a bez viditelných vad.

Kamufláž a návod

Stavebnice nabízí dvě zbarvení ze služby v britských barvách.
Mustang Mk IVA „Dooleybird“
Arthur „Joe“ Doley, No 19 Squadron, RAF Acklington, Northumberland, Anglie 1945


P-51K Mustang
No 3 Squadron, RAAF, Lavariano, Itálie, červen 1945

Přiložený návod se drží obvyklého provedení s barevným odlišením předchozího kroku, dobrý nápad.

Obtisky tradičně ostré, včetně popisků.

Hodnocení

Mustang od Airfixu je dalším povedeným modelem do rodiny čtvrtkových hřebců, stavebnice má docela rozumně rozdělené díly a její stavba by neměla činit větší potíže. Obtížnost 3, kterou uvádí výrobce na krabici, je odpovídající a model tedy lze s klidem doporučit středně pokročilým modelářům.

Redakce děkuje firmě Corfix distribution za poskytnutí vzorku k recenzi.