MIG-25 FOXBAT, 1/144 REVELL, NÁHLED DO KRABIČKY

Mikojan-Gurjevič MiG-25 (v kódu NATO“Foxbat“) je záchytný stíhací letoun, určený pro velké výšky a rychlosti řádu M=3. Jeho úkolem je vyhledání cíle prostřednictvím výkonného radiolokátoru a provedení zteče pomocí čtveřice řízených střel vzduch-vzduch R-40 velkého dosahu s infračerveným nebo poloaktivním radiolokačním naváděním. Ze stíhacího MiGu-25 byly odvozeny průzkumné/bombardovací verze (MiG-25RB a další) nebo cvičný MiG-25PU. Byl vyvinut mimo jiné pro stíhání amerických průzkumných letadel SR-71 Blackbird, proto ta vysoká rychlost. MiG-25 byl poměrně úspěšný, bylo vyrobeno necelých 1200 kusů a sloužil nebo slouží ve 14 letectvech. Dalším vývojem tohoto typu vznikl víceúčelový MiG-31.

V typické, modré krabičce s nepraktickým, bočním otevíráním nalezneme sáček s dvěma šedými rámečky, jedním čirým, návod a obtisky. Jde o přebal modelu vydaného poprvé v roce 1988, to znamená, že z dnešního pohledu jde o poměrně zjednodušený model, shoda s předlohou také není úplně nejlepší, postavený model ale svůj vzor vystihuje uspokojivě.

Jak bylo v té době u tohoto měřítka obvyklé, nemá model vůbec ztvárněný kokpit, ten si může šikovný modelář dodělat sám. Úpravu si také zaslouží vstupní ústrojí motorů, které mají hodně silné stěny, na vnitřních bočních také chybí charakteristická vykousnutí. Také trysky motorů by potřebovaly vylepšit, jsou hodně mělké.

Výlisky jsou z šedého plastu, jsou naprosto čistě odstříknuté, bez viditelných vad, rytí je negativní. Malý čirý rámeček obsahuje jen jeden díl, překryt kabiny pilota, je pěkný, bez kazů i celkem tenký.

Obtisky jsou v tradiční kvalitě Revell, tisk je dobrý, bez přesazení, barvy odpovídají předloze. Umožňují postavit jeden marking Ruského letectva z roku 2005. Návod je přehledný, vzhledem k jednoduchosti modelu dobře provede stavbou.

Pro toho, kdo touží mít MiG-25 v tomto měřítku ve sbírce je toto myslím jediná možnost, vzhledem ke stáří modelu jde o pěkný kousek, který se i díky své velikosti bude mezi ostatními veletucty dobře vyjímat. Pro svou jednoduchost lze model doporučit i dětem nebo začátečníkům.

Roman Šlajer