MIG-21UM „MONGOL B“, KP 1/72, NÁHLED DO KRABIČKY

Na akci e-day měl premiéru další model ze série MiG-21 v měřítku 1/72 pod značkou KP. Jedná se o mnohými jistě hodně očekávanou spárku, cvičnou verzi UM.

Stavebnici nalezneme v už tradiční barevné krabičce s bočním otevíráním, která má na čelní straně povedenou kresbu letounu v československém zbarvení, na zadní straně jsou barevná schémata, celkem máme k dispozici čtyři možnosti zbarvení.

Na výběr máme dva československé stroje, jeden v barvě kovu, druhý v šedo-šedé, tzv. NATO kamufláži. Dále východoněmecký a polský letoun.

Model se skládá ze dvou šedých plastikových rámečků a jednoho čirého stříkaného, aršíku obtisků a návodu.
Plastikové díly jsou čistě odstříknuté, bez otřepů, povrch je, stejně jako u ostatních jednadvacítek, onýtován, rytí je samozřejmě do hloubky. Na dílech najdeme bohaté detaily.

Čiré díly jsou kvalitní, pěkně průhledné, nezkreslují. Potěší dvě varianty provedení překrytů pilotního prostoru. A to buď vcelku, nebo dělené, pokud chceme stavět model s otevřenými kabinami.

Obtisky jsou podobně jako v ostatních modelech výrobce pěkné, s bezvadným soutiskem. Nalezneme zde i obtisky palubních desek a poutacích pásů. K mé plné spokojenosti by byly dobré ještě obtisky bočních panelů.

Návod je barevně oboustranně vytištěn na dvou listech formátu A4, kromě přehledného postupu stavby zde nalezneme všechna čtyři schémata zbarvení.

Vydání spárky mi udělalo velikou radost, rodina jednadvacítek od Kovozávodů se pěkně rozrůstá a myslím, že ještě další přebaly a verze můžeme čekat. Mě by potěšila například i starší spárka, MiG-21U s úzkou směrovkou.

Roman Šlajer