MESSERSCHMITT BF 109H-0, AZ MODEL 1/72, testovací stavba

Mezků není nikdy dost… Firma AZ model nám připravila další novinku na „mesršmití“ téma, která využívá jako základ nový model Bf 109F z kovových forem, který firma uvedla na trh během letošního léta. K základní stavebnici je přidán nový rámeček s dlouhými křídly pro verzi Bf 109H-0. Tento doplňkový rámeček je odstříknut ze středně šedého plastu a přestože je vyroben oproti základnímu modelu „pouze“ short-runovou technologií, tak podvozkové šachty nepostrádají charakteristické oválné odlehčovací a montážní otvory uvnitř šachet, které opomíjejí i někteří výrobci modelů „stodevítek“ i ve větších měřítkách. Opracování a začištění dílů z doplňkového rámečku je potřeba díky výrobní technologii věnovat větší pozornost, což je běžná praxe u limitovaných sérií, short-runů. Díly základního rámečku (BF 109F) jsou zcela bezproblémové a patří k top kvalitě dnes běžných modelů, produkovaných u nás i v zahraničí.

A nyní Vás provedeme malým stavebním testem a vyzkoušíme, jak nás tři rámečky z obsahu krabičky pobaví. Díly křídla je potřeba pečlivě očistit a doporučujeme „protáhnou“ negativní rytí paneláže, která je potřeba na dvou místech mírně opravit. Začistíme již zmíněné oválné otvory podvozkových šachet, které mají drobný grot. Nepříjemné je odstranění vyhazovače ze dna šachty hlavního kola, ale odstranění a začištění zabere sotva minutku času. Z fotografie lze vyčíst malý problém se vzepětím části levého křídla. Ve spoji to ale lze jednoduše opravit přihnutím a dorovnáním k vzepětí na pravém křídle.

Tímto předejdeme pozdější korekci geometrie již slepeného křídla, což jde po slepení provést o poznání hůř. Slepíme trup, vlepíme sestavy výfuků a celého kokpitu. Nové křídlo do celé sestavy trupu sedí vcelku dobře bez větších úprav, přesto se drobnému tmelení nebo zakápnutí vteřinovým lepidlem nevyhneme. Dokončení zbytku stavby je modelářskou rutinou a nečiní žádné problémy. Stavebnice Bf 109H-0 představuje chybějící článek do rodinky „messerů“ a přestože je potřeba sestavení modelu věnovat více pozornosti díky doplňkovému short-runovému rámečku jak je uvedeno výše, tak stavba je pohodovou záležitostí a nebude činit větší potíže ani mírně pokročilým modelářům, kteří se věnují stále oblíbenému tématu Luftwaffe a německým letounům všeobecně.

Jak je u AZ modelu zvykem, můžeme s radostí očekávat další deriváty na toto téma, takže Bf 109H-1 s vyšší směrovkou na základě Bf 109G-5/6 nás podle sdělení výrobce v blízké době neminou. První stavebnice tohoto modelu můžeme očekávat v prodeji již konce října. Děkujeme výrobci za poskytnutí t zkušebních výlisků pro tento test.

Petr Vejrych

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *