Letošní modelářská akce v Seirangu

Seirang 2019

Modeláři z belgického Jemeppe a především jeden z členů klubů, majitel firmy Retrokit, Dominque Jadoul se před pár roky rozhodli obnovit tradici modelářských soutěží ve městě Seirang. Městečko leží kousek na západ od valonského centra Liege. Češi, nebo spíš Němci, městu říkají Lutych. Je to území se silnou a veleaktivní modelářskou populací. Kousek vedle leží Huy s další tradiční soutěží a jen zhruba 50 km dál na západ se pořádá známá akce v Ransardu.

Chlapci z klubu, a vlastně také dámy, protože tato akce je opravdu doslova rodiná, začali před dvěma lety. A letos udělali druhý (nový) ročník, jinak to byl již Seirang č. 41. Já radši budu pasát č.2 protože poslední ročník toho starého jsem zažil a s novým se to nedá naprosto srovnat. Když vám přijede cca 20x (!!) více modelů na soutěž a jde o jedno a to samé místo… i když o skoro 10let později… tak je to spíš nová, dobře organizovaná akce.

Dominique dlouhodobě spolupracuje s KP a proto se Petr Muzikant rozhodl trochu pomoci a na letošní Seirang naplánoval začátek prodeje nového modelu větroně Astir CS-77 v barvách belgických leteckých kadetů. Podle ohlasu to byl správný tah, který se pokusíme zopakovat i příští rok s nějakou další “belgickou“ novinkou.

Akce se jednoznačně povedla. Stovky modelů na soutěži i na klubových stolech. Modeláři a kluby z Beneluxu, Francie, Německa. Pár desítek prodejců. Dobrá nálada po oba dny. Moc příjemná modelářská pospolitost u společné večeře v sobotu večer.

Kompaktní prostor architektonicky zajímavé školy je pro pořádání takové akce přímo ideální.

Těšíme se na příští rok.

Jen to počasí by mohlo být trochu jiné. Sluníčko a 15 stupňů, pak mrak s dešťovou přeháňkou, pak opět teplý den tak na 20 minut a hned na to další mrak se sněhem a opět slunce a tak dál pořád dokola a nakonec v neděli odpoledne kroupy… To byla i na Belgii docela divočina.