JSTE NARUŠITEL, NÁSLEDUJTE MĚ – POZVÁNKA DO KINA

Jste NARUŠITEL, následujte mě….

Nový český film z leteckého prostředí.

Filmová produkce ACTORESS Production a KP – Kovozávody Prostějov Vás srdečně zvou na nový český film Narušitel. Firma KP se sponzorsky spolupodílela na propagaci tohoto nového filmu režiséra a producenta pana Davida Baldy.

Jeho režisér o sobě říká, že miluje létání a že tuto lásku zdědil po dědečkovi, který během služby v letectvu ČSLA zachránil před sešrotováním letoun Z-126 (v letectvu C-105). Letoun registrace OK-JHC, výrobního čísla 816, byl do rejstříku zapsán v roce 1954 a v roce 1980 byl vymazán a měl být sešrotován.
Režisérův dědeček, pplk. Vladislav Balda, je bývalý vojenský pilot, sloužil do roku 1998 na letištích v Líních, Pardubicích a Hradci Králové. Jeho vzpomínky jsou základem scénáře filmu a zachráněný stroj Z-126, zvaný Drakouš, si ve filmu Narušitel zahrál důležitou roli – jeden z hrdinů příběhu se s ním pokusí o ilegální přelet na Západ.
Jedná se o první porevoluční film na území bývalého Československa, zabývající se životem armádních stíhačů za dob normalizace. Jejich práce je dodnes ne zcela veřejnosti odhalená. Málokdo ví, že armádní piloti byli především milovníci létání, kteří nevěděli, co na ně ve vzduchu čeká, často mohlo jít i o život. Motivem snímku je láska k létání, především v rámci Svazarmu. Je to volnost a svoboda, kterou při něm zažívají.

Příběh je zasazen do let 1960, 1974, 1989 a do současnosti. Film nabízí i další reálnou záležitost, se kterou se tehdejší piloti museli potýkat: hlavní hrdinové jsou často konfrontováni s přítomností agentů StB, kteří jim mnohokrát zkomplikují život. Natáčelo se na letištích v Hořicích, Hradčanech a Hradci Králové.
Ve filmu uvidíte Jiřího Dvořáka, Petra Kostku nebo Stanislava Zindulku, hlavní role se zhostil mladý Pavel Neškudla, jemuž bude sekundovat Veronika Arichteva. Na filmu dále spolupracovali scénárista Petr Kult a mistr zvuku Bert Fuchs, hudbu k filmu složil zpěvák Michal Hrůza. Za kameru se postavil sám režisér David Balda.
První tradiční československý výrobce plastikových modelů Kovozávody Prostějov ve spolupráci s firmou Actoress Production Vám přináší stavebnici modelu Z-126 Trenér v autentickém zbarvení. Tvůrci filmu Vás tímto zvou na nový film do kin, který bude mít premiéru 24. ledna 2019.

Model ve stylizované krabičce je vydán v limitované edici a bude v prodeji již tento týden na výstavě Model Hobby 2018 na pražském PVA Expo.V pátek 26.10. 2018 se můžete také setkat od 10,00 hodin s tvůrci a hrdiny tohoto nového filmu, kteří budou na výstavišti přítomni .

David Balda režisér/producent Actoress Production

Petr Muzikant KP- Kovozávody Prostějov