JEDINÝ SPITFIRE VE SKOTSKU LÉTAL U 312. PERUTI


Minulý týden byl slavnostně odhalen Spitfire Mk. IIa sériového čísla P7540 ve skotském Dumfries & Galloway Aviation Group Museum ve městě Dumfries. Je to jediný ve Skotsku vystavený druhoválečný Spitfire. Pro nás je velice zajímavé, že jeho nasazení probíhalo i v řadách 312. stíhací peruti a ve zbarvení a imatrikulaci „třistadvanáctky“ je i vystaven.

Letoun byl vyroben 20. října 1940 v Castle Bromwich a přes 6. MU putoval již 29. 10. 1940 k 66. peruti, která jej jako první nasadila do bojů.
V roce 1941 vystřídal nasazení u 609 a 266. peruti než byl předán dne 6. 6. 1941 československé 312. peruti, která se s ním 19. srpna 1941 přesunula do Skotska na základnu Ayr. Zde 25. října 1941 havaroval a byl odepsán.

V osudný říjnový den do jeho cockpitu usedl český pilot František Hekl a odstartoval k cvičnému letu. Pro pilota to byl teprve druhý let v kabině spitfiru, ten první absolvoval o den dříve. Při nízkém průletu letoun zachytil pravým křídlem o hladinu jezera Loch Doon a chladné vody jezera jej pohltily. Tělo šestadvacetiletého pilota nebylo nikdy nalezeno.
Vrak spita byl vyzdvižen až v roce 1982 skupinou nadšenců, která dostala patřičná povolení ministerstva obrany.
Samotné hledání trvalo pět let, vystřídalo se na něm 109 potápěčů, kteří provedli celkem 567 ponorů v délce 337 hodin. Vzhledem ke stavu vraku bylo rozhodnuto jej restaurovat.

Restaurování trvalo dlouhou dobu, na realizaci se podíleli dobrovolníci ale i specializované firmy. Již během restauračních prací bylo jasné, že stroj bude v podobě letounu 312. peruti. Práce se podařilo dotáhnout až do stavu „static display“, ale budou ještě pokračovat kompletací interiéru a doplněním dalších detailů.

Slavnostního představení minulý týden se zúčastnilo asi 2000 lidí, kteří si chtěli prohlédnout jediný Spitfire s válečnou historií ve Skotsku. Pro nás je potěšující, že se současně jedná o připomenutí účasti našich pilotů v bojích druhé světové války v řadách britské RAF a obětí, které přinesli v průběhu konfliktu.

Kurátor muzea říká:“Trvalo to dlouho, ale jsme nesmírně hrdí, že konečně máme toto letadlo vystavené. Je to jediný válečný spitfire ve Skotsku, má fascinující historii od bitvy o Británii až po výcvik pro české piloty,“

Honza Polc

Zdroj: Deník.cz, Free Czechoslovak Air Force, Dumfries & Galloway Aviation Museum, Warbirdregistry.org