HONDAJET V MODELU – EBBRO 1/48 (A 1/144?)


Japonskou firmu EBBRO znají především stavitelé modelů automobilů, hlavně formulí 1, které firma vyrábí v nadstandardní kvalitě. Jako překvapení se proto může zdát vydání modelu letadla a ještě bizjetu v měřítku 1/48.
Vznik stavebnice provázela stejná zdržení jako vývoj předlohy, o modelu se na fórech začalo mluvit kolem roku 2012. Nejdříve to byly pouze fámy, v roce 2014 se začaly objevovat fotografie technologických výlisků či výtisků. Že Hondajet vzniká tak bylo již jisté.

Jedny z prvních snímků nové čtvrtky od EBBRA

Vydání stavebnice bylo nejméně třikrát odloženo až nakonec přišel leden 2018 a Hondajet byl na světě. A rozhodně to není podprůměrný model. Je vidět, že výrobce není v plastikařině nováčkem.

Jednu libůstku si výrobce z oblasti monopostů přinesl i do segmentu letadel a do stavebnice přibaluje dvě horní přední části trupu. Efektní, ale dají se předpokládat potíže při pasování. Osobní zkušenost nemám.

Pravda, toto netradiční řešení má nespornou výhodu při kompletaci a barvení interiéru, který je ve stavebnici ztvárněn moc hezky. Díky možnosti přilepení dveří v otevřené poloze bude do interiéru i vidět, detailování se vyplatí.


Hondajet je určitě díky koncepci elegán a díky motorům na křídlech rozhodně zaujme. Je to další kousek do série k Learjetu, Cessně Citation či Falconu ve stejném měřítku. Co se mi nepodařilo zjistit je fakt jestli někdo výrobky EBBRO k nám dováží.

Na stánku výrobce na letošním veletrhu v Norimberku se vyskytovala ještě jedna zajímavost – současně se čtvrtkou byly vystaveny i sestavené modely v měřítku 1/144, o kterých se mi nepodařilo dohledat na internetu žádné informace. Není to ale rozhodně resinová stavebnice. Pokud EBBRO vydá i tohoto drobečka bude to jistě potěšující zpráva pro stavitele dopraváků, pro které je veletucet nejběžnějším zmenšením.

Honza Polc

Hondajet – stočtyřiačtyřicetiny v pozadí čtvrtky.