Harrier GR.3 – Mark I. models

Hawker Siddeley Harrier

Hawker Siddeley Harrier má své kořeny v 60. letech 20. století a tvořil první generaci rodiny letounů Harrier. Jednalo se o první operačně způsobilý bitevní letoun pro leteckou podporu a průzkum se schopností vertikálního vzletu nebo vzletu na krátké dráze a vertikálního přistání (V/STOL) a jediný skutečně úspěšný V/STOL letoun ze všech návrhů, které v té době vznikly. Britské královské letectvo objednalo první letouny Harrier na konci 60. let 20. století. Letoun byl vyvážen do Spojených států pod označením AV-8A Harrier, kde sloužil u námořní pěchoty Spojených států amerických. Dalšími uživateli byli Španělsko a Thajsko, verzi Sea Harrier mimo Velké Británie nalezneme v Indii. Celkem bylo vyrobeno 282 kusů Harrierů a 111 kusů námořního provedení Sea Harrier.

Poslední variantou Harrierů byl letoun AV-8B Harrier II, vyvinutý spolešně s McDonnell Douglas, kterého se vyrobilo 325 kusů.

Harrier GR.3

Předkládaný Harrier GR.3 byl charakteristický dlouhým „nosem“, ve kterém bylo umístěno nové elektronické zařízení. Bylo vyrobeno 40 nových letounů, přičemž první z nich poprvé vzlétl 9. ledna 1976. Na nový standard bylo přestavěno i více než 60 letounů GR.1/GR.1A. Poslední let Harrieru GR.3 se uskutečnil 29. června 1994.

Představovaná stavebnice z produkce známé firmy Mark I. model je balena v tradiční dlouhé žluté krabičce, obsahuje výlisky, obtisky a návod. Prostě vše potřebné, co postačuje k postavení modelu ve veletuctovém měřítku bez dalších úprav.


Stavebnice je klasický short-run, což představuje určitou dávku zručnosti při stavbě, výlisky však vypadají čistě a větší komplikace nepředpokládám.

Stavební návod odpovídá zavedeným zvyklostem výrobce, tedy srozumitelně a včetně barevného popisu.

Nabízí se čtyři barevné schémata RAF, které docela slušně popisují varianty kamufláží RAF daného období, volba nebude jednoduchá.

Obtisky dobře čitelné a pro dané měřítko více než dostačující.

Hodnoceni

Stavebnice Harrierů v měřítku 1/144 lze nalézt z různých produkcí a časů, nicméně nosatá verze GR.3 se vyskytuje sporadicky a výrobce trefil do černého. Přeji příjemnou stavbu.